Kitle etkileme aracı olarak Stalin Dönemi Sovyetler Birliği'nde din karşıtı propaganda afişleri
Anti-religious propaganda posters as a mass affecting tool in the Stalin-Era Soviet Union
- Tez No: 532040
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ULUSOY NALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Journalism, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmada Stalin'in Sovyetler Birliği'nde iktidarda olduğu 1924-1953 yılları arasında yürütülen“din karşıtı propaganda”incelenmiştir. Çalışmada, söz konusu propagandayı geniş kitlelere yaymak ve insanları inanç alanında tahakküm altına almak için kullanılan afişlerin nasıl bir etki yarattığı ele alınmıştır. Stalin'in iktidar döneminde, özellikle 1920'li yılların sonu ve 1930'larda ağırlıklı bir şekilde yürütülen din karşıtı propaganda afişleri göstergebilimsel analize tabi tutulmuştur. Bu şekilde söz konusu afişlerlerle hükümetin, SSCB'deki Rus Ortodoks Hıristiyanlarla, Müslüman, Yahudi ve Budistlerin milli kimliklerinin bir parçası olan din faktöründen uzaklaştırıldıktan sonra yeni Sovyet vatandaşı kimliğini benimsetme yolunda kitlelerin bilinçaltına ne surette tesir etmeye çalıştıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the anti-religious propaganda conducted between 1924-1953 when Stalin was in power in the Soviet Union. This study discussed how posters had an effect in disseminating propaganda to the masses and to dominate people in the field of belief. During Stalin's administration, especially at the end of 1920s an 1930s, anti-religious propaganda posters in accodance with semiotic analysis. On this occasion, it was attemped to put forward the observations of the masses in terms of their consciousness, in order to promote the adaption of the new Russian citizen identify after the government was removed from the religious factors which are a part of the national identities of the Russian Orthodox Christians, Muslims, Jews and Buddhists in the USSR.