Islam'da vatandașlık kavramı
The concept of citizenship in Islam
- Tez No: 532045
- Danışmanlar: DR. MUHARREM HİLMİ ÖZEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
İslam ve vatandaşlık üzerine olan bu çalışmada, İslam'ın idealleri ve vatandaşlık değerleri, aralarındaki olası uyumu keşfetmeye yönelik araştırılacaktır.Bu çalışmada, çoğulluk, kapsayıcılık, eşitlik ve aktiflik gibi vatandaşlık idealleri, İslami siyasal düşüncenin ve İslam'ın sosyopolitik tarihinin incelenmesiyle İslami bir açıdan tekrar ele alınmıştır.Vatandaşlığı modern ulusal bölgesel devlet bağlamından özgürleştirerek bir eylem ve üyelik olarak düşünülmesinin, İslami politik düşünce ve tecrübe ile vatandaşlık çalışmaları arasında ortak zemin oluşturabileceği savunulmuştur.İslam, bu tez boyunca gösterileceği gibi, bu vatandaşlığın çerçevesini ve geleneklerini sunabilmektedir.Bu çalışmada Kişinin aktif bir vatandaş olarak bireyselliği üretebileceği ve istikrarlı, çoğul ve çeşitliliğin olduğu bir toplumda vatandaşlık uygulamasını güvenceye alıp, desteklemek için gerekli“gelenekleri”üretebileceği bir yaklaşımı İslam'ın nasıl sağlayabileceğini kanıtlamayı hedefliyorum. Bölümler boyunca, İslami rehberliğin çoğulcu yönüne ve İslam'da vatandaşlığı incelemeye yönelik kurallara ek olarak, Medine sözleşmesinde ifade edilen şehir-devlet deneyimine,“Ümme”nin niteliği ve İslami tarihsel deneyimin çok düzeyli ve yönetişim alanları, geleneksel sosyal kurumlara (vakiflar, loncalar, okullar, camiler, alimler) ve İslami değerlere (Şura, İcma ve İctihad gibi) değinilecektir. İslami düşüncenin, değerlerinin ve tarihsel deneyimin vatandaşlığın çoğul, kapsayıcı, aktif, çok düzeyli ve çok küresel biçimlerini sürdürmeye nasıl katkıda bulunduğu gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study of Islam and citizenship, I investigate the ideals of Islam and the values of citizenship to discover the prospects of a room of compatibility between both. In this study, the citizenship ideals such as plurality, inclusiveness, equality and activeness are reinvestigated from an Islamic perspective by studying the Islamic political thought and the socio-political history of Islam. By emancipating citizenship from its modern national territorial state context, I argue that citizenship thought of as an act and membership can create a common ground between Islamic political thought and experience from one side and citizenship studies from another. Islam, as I show throughout this thesis, is able to offer the frame and moeurs of this citizenship. In this work, I aim to substantiate how Islam can provide a paradigm through which a person produces his individuality as an active citizen and the needed“moeurs”to secure and support the practice of citizenship in a stable, plural and diverse society. Throughout the chapters, I refer to the city-state experience expressed in the contract of Medina, the nature of“Umma”and the multilevel and spheres of governance in the Islamic historical experience, the traditional social institutions (endowments, guilds, schools, mosques, scholars) and the Islamic values (such as Shura, Ijma‟ and Ijtihad), in addition to the pluralistic aspect of Islamic guidance and rules to study citizenship in Islam. I showcase how the Islamic thought, values and historical experience contribute as to sustain a plural, inclusive, active, multi-level and multi spheres form of citizenship.