Çalışan kadınların internet ve sosyal medya bağımlığının sosyal kaygı ile ilişkisi
The relationship between internet and social media dependency and social anxiety among working women
- Tez No: 532044
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, çalışan kadınların sosyal medya ve internet bağımlılıklarının, sosyal kaygı düzeyleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 248 katılımcıdan oluşan katılımcı grubuna kişisel bilgi formu, BAPİNT, sosyal medya bağımlılığı ölçeği ve Liebowitz sosyal kaygı ölçeğini içeren anket formu uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre sosyal medya bağımlılığı faktörlerinden duygu durum düzenleme, tekrarlama ve çatışma ile birlikte internet bağımlılığı faktörlerinden tanı ve yaşam üstüne etkilerinin, kaygı düzeyi üzerinde anlamlı etkisi vardır. Bununla birlikte, sosyal medya bağımlılığı faktörlerinden duygu durum düzenleme, tekrarlama ve çatışma ile birlikte internet bağımlılığı faktörlerinden yaşam üstüne etkileri ve şiddetli isteğin kaçınma düzeyi üzerinde anlamlı etkisi vardır. Meşguliyet, duygu durum düzenleme, tekrarlama, çatışma, tanı, yaşam üstüne etkileri, motivasyon ve internet bağımlılık şiddeti düzeyleri yaşa göre değişmektedir. Meşguliyet, duygu durum düzenleme, tekrarlama, çatışma, tanı, yaşam üstüne etkileri, motivasyon, internet bağımlılık şiddeti, kaygı ve kaçınma düzeyleri medeni duruma göre değişmektedir. Meşguliyet, tanı, yaşam üstüne etkileri, şiddetli istek, internet bağımlılık şiddeti, kaygı ve kaçınma düzeyleri eğitim durumuna göre değişmektedir. Meşguliyet, duygu durum düzenleme, tekrarlama, tanı, motivasyon, internet bağımlılık şiddeti, kaygı ve kaçınma düzeyleri aylık gelire göre değişmektedir. Şiddetli istek, kaygı ve kaçınma düzeyleri haftalık çalışma süresine göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of social media and internet addiction on social anxiety levels of working women was investigated. A questionnaire consisting of personal information form, BAPINT, social media dependency scale and Liebowitz social anxiety scale was applied to 248 participants. According to the results obtained from the research, the effects of internet addiction factors on the diagnosis and life are significant effects on the level of anxiety, together with emotional state regulation, repetition and conflict as well as social media addiction factors. However, social media addiction factors such as emotional regulation, repetition and conflict, as well as Internet addiction factors, have a significant effect on the effects on life and the level of avoidance of intense desire. Occupations, mood regulation, repetition, conflict, diagnosis, life effects, motivation and internet addiction severity levels vary with age. Occupations, emotional regulation, repetition, conflict, diagnosis, life effects, motivation, internet addiction severity, anxiety and avoidance levels vary according to marital status. Occupations, diagnoses, effects on life, intense desire, internet addiction severity, anxiety and avoidance levels vary according to educational status. Occupations, emotional regulation, repetition, diagnosis, motivation, internet addiction severity, anxiety and avoidance levels vary according to the monthly income. Strong desire, anxiety and avoidance levels vary according to weekly working time.