The influence of universal human rights on citizenship concept in the İslamic world: The case study of Malaysia
Evrensel insan hakların İslam dünyasındaki vatandaşlık kavramı üzerine etkisi: Malezya hakkında calışma
- Tez No: 385791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMMAS SALUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Birçok temel özgürlüklerle ilişki içerisinde olmasından dolayı, 'insan hakları ve vatandaşlığa' ilişkin meseleler geniş çaplı ve kapsamlıdırlar. Özellikle de 1945 yılında Birleşmiş Milletler'in ortaya çıkmasından sonra her iki konseptte önemli tarihi gelişmeler geçirerek şekillenmişlerdir. 'İnsan hakları' ve 'özgürlük' kavramlarına sosyal ve beşeri bilimlerin birçok dalında ekseriyetle de hukuki ve siyasi bilime ait meselelerde çalışma yürüten araştırmacılar yakın ilgi göstermişlerdir. Bu yüzden, çalışmamın temel hedefi, İslam Dünyası tarafından bugüne kadar yakın ilgi gösterilmeyen bu önemli değerlere dikkat çekmektir. Arap Baharı gösterdi ki, Müslümanların çoğunlukta olduğu birçok ülke, hâlihazırda, vatandaşlık insan hakları, özgürlük ve demokrasi gibi temel kavramlarla ilgili mücadele vermektedirler. Bundan dolayı, Müslüman dünyasındaki herhangi bir demokratik sürecin başarıya ulaşabilmesi için, insan hakları ve vatandaşlık kavramlarının yaratılması ön şart olacaktır. Bu tezin amacı; bir yandan Müslüman dünyasındaki 'çağdaş vatandaşlık kavramının' bakış açılarını ve ana hatlarını gözden geçirmek, diğer yandan da uluslararası anlaşmalar ve insan hakları meselelerinde ve bunların İslam Dünyası'ndaki etkileşim ve etkilerini incelemek. İnsan hakları ve vatandaşlık konseptlerini, sosyal entegrasyon sürecinde Malezya, Islam Dünyası'nın içinden geçmiş olduğu kanlı ve vahşi kaosun Malezya gibi nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bir ülkede yaşanmasının önüne geçmeye çalışmıştır. Birçok etkin yapıyı bünyesinde barındıran Malezya, bu seçimi, yani, insan hakları ve vatandaşlık konseptlerini 1969 yılında Sino-Malay etnik ayaklanması olarak bilinen kanlı olayların çözümünde ana strateji olarak kullanmıştır. Etnik şiddet Malezya'nın 1969 yılında bağımsızlık ilanının hemen arifesinde ortaya çıkmış ve bu şiddet, Malezya hükümetlerinin, birçok etnik yapıyı içinde barındıran toplum yönetiminde yeni stratejiler hazırlamasında ön ayak olmuştur. Bu stratejiler çok etnik yapılı, çok dilli, çok kültürlü ülke ve çok dinli toplumlarda problemlerin önüne geçmek için ilk demokratikleşme sürecinde gerekli disiplini sağlamada etkili olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: İnsan hakları, Vatandaşlık, Müslüman dünyası, Malezya, Orta Doğu, İslam.
Özet (Çeviri)
The issues of human rights and citizenship are wide and complex, as they are related to many fundamental freedoms. Both of the concepts have passed through important historical developments. Especially, after the emergence of the United Nations in 1945. Those rights and freedoms have been given much attention by researchers in the scope of many branches of social sciences and humanities, particularly in the juridical and political science. Therefore, the central objective of my study is to draw attention to important issues that have not been given enough attention in the Muslim World, until the present moment. The Arab Spring has shown that many Muslim-majority countries have been struggling with basic problems related to the concepts of citizenship, human rights, freedom and democracy. Thus, creating a culture of human rights and citizenship is a prerequisite for the success of any process of democratic transformation in the Islamic World. The aim of this thesis is to review the aspects and features of contemporary citizenship concept in the Islamic world, on the one hand, as well as international agreements and human rights issues on the other hand, and their interact and impacts on the Muslim World, particularly in Malaysia; as one of the few Muslim-majority countries that somehow tried to apply human rights and citizenship concepts into social integration, in order to avoid the bloody and brutal chaos that the Islamic World has been passing through, due to its choice in implementing human rights and citizenship values in a multi-ethnic society, as key strategies to solve the 1969 riots, the so called Sino-Malay secterian riot. The sectarian violence that occured in the wake of the Malaysian independence, in 1969, let the Malaysian governments to draw up some important strategies towards a multi-ethnic society management, those strategies have played the discipline required in a first democratization proccess, in order to prevent a multi-ethnic, multi-lingual, multicultural country and multi-religious society. KEY WORDS: Human rights, Citizenship, Islamic World, Malaysia, Middle East, Islam.