Blokzincir Tabanlı Oy Verme Sistemi Önerisi
Blockchain based voting system proposal
- Tez No: 532150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN ÇIBIKDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Online seçim sistemlerinin sunduğu avantajlar göz önüne alındığında, güvenli bir online seçim sisteminin yapılabilmesi birçok ülke ve organizasyon için çok önemlidir. Bu seçim sistemlerini kökünden değiştirebilecek ve hatta demokrasinin gelişmesine katkıda bulunabilecek bir yaklaşımdır. Blokzinciri tabanlı günümüze kadar öne sürülmüş seçim sistemlerini incelenerek, bunların avantajları ve dezavantajları ortaya koyulmuştur. Pratikte kullanılabilecek bir oy verme sistemin genel yapısı çıkarılmıştır. Ayrıca önerilen sistemin çalışan bir modeli uygulama olarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Given the advantages offered by online selection systems, the ability to make a secure online selection system is very important for many countries and organizations. This is an approach that can change the electoral system from the root and even contribute to the development of democracy. The advantages and disadvantages of the election systems that have been put forward as much as the day-to-day problems of blockchain are examined. The general structure of a voting system that can be used in practice has been removed. In addition, a working model of the proposed system has been developed as an application.