Kentsel dönüşüm projelerinin kentsel tasarım açısından incelenmesi: Yeşilli (Mardin) örneği
Analysis of urban transformation project in terms of urban desing: Case of Yeşilli (Mardin)
- Tez No: 532161
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜGÜLSÜM DAĞLIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dinamik bir yapıya sahip olan kentler, günümüzde endüstrileşme, nüfus artışı ve kontrolsüz göçlerin neden olduğu hızlı kentleşme ile birlikte doğal kaynakların tüketildiği, sağlıksız, yaşam kalitesi düşük mekanlara dönüşmeye başlamıştır. Bir kentin yaşam kalitesi yüksek ve sağlıklı olması için kentin sahip olduğu dinamiklerin, sürdürülebilirlik ve yaşanabilirlik kriterleri bağlamında ele alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de hızlı kentleşmenin olumsuz sonuçlarına karşı çözüm önerileri ortaya konmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmek üzere hazırlanan ve sağlıklı, güvenli ve estetik kentlerin oluşturulmasının hedeflendiği 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun 31.05.2012 tarih ve 28309 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun uygulanması ile birlikte kentlerimizin, çevreye duyarlı, enerji verimliliğini önemseyen, sosyal, mekan kalitesi yüksek, yaşanabilir ve sürdürülebilir olmaları amaçlanmasına rağmen, mevcut uygulamaların sadece bina boyutunda değerlendirilmesi, insan-çevre ilişkilerinin gözardı edilmesi, kentlerde çözüm bekleyen sorunların daha da artmasına neden olmuştur. Bu çerçevede kentsel mekana yönelik yapılacak düzenlemelerle, fiziksel, çevresel ve sosyal boyutta daha kaliteli, sağlıklı ve yaşanabilir yerleşimlerin oluşturulmasında, kentsel alanda ayrıntılı düzenleme aracı olan kentsel tasarım çalışmaları büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışma ile Mardin İli Yeşilli İlçesi için hazırlanan kentsel dönüşüm projesi, kentsel tasarım ilkeleri bağlamında ele alınarak irdelenmiş ve gelecekteki uygulamalara yönelik çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The cities that have a dynamic structure have begun to become unhealthy and poor quality of life, with the rapid urbanisation caused by industrialization, population growth and uncontrolled migrations. In order for a city to be habitable and healthy, the dynamics of the city must be evaluated in the context of sustainability and livable criteria. As in other developing countries, we have proposed solutions to the negative consequences of rapid urbanization in our country, prepared to be carried out by the Ministry of Environment and urbanisation, and the healthy, safe and aesthetic cities The law on the transformation of the areas under the 6306 numbered disaster risk was published in the Official Gazette numbered 28309 and entered into force. With the implementation of the law, our cities, environmentally conscious, energy efficiency care, social, space quality is high, habitable and sustainable, despite the aim of the existing applications only to assess the size of the building, Ignoring human-environmental relations has led to a further increase in the problems awaiting solution in cities. In this context, urban design work, which is a detailed regulation tool in urban areas, is of great importance in the creation of more quality, healthy and habitable settlements in physical, environmental and social dimensions with the arrangements to be made for urban space. Gaining. In this study, the Urban Transformation Project, prepared for the district of Mardin Province of Yeşililli, was examined in the context of urban design principles and proposed solutions to future applications were revealed.