Mitral valv replasmanı yapılan yüksek ve orta derecede pulmoner arter basınçlı izole mitral stenoz olgularında postoperatif erken dönem pulmoner arter basınç değişimlerinin karşılaştırılması: Hemodinamik ve klinik sonuçların incelenmesi
The comparison of postoperative early pulmonary artery pressure changes in moderate and high pulmonary artery pressure patients with underwent mitral valv replacement due to isolated mitral stenosis: A study of hemodynamic and clinical results
- Tez No: 532160
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Edinsel mitral stenoz, sıklıkla erken yaşlarda geçirilen romatizmal ateşe bağlı bir patoloji olarak kardiyovasküler cerrahi problemler arasında yer alan, yaşamı tehdit edici önemli bir hastalıktır. Akut romatizmal ateş gelişen çocuklarda daha sonraki 20 yıl içindeki ölüm oranı %30 olmuş ve bu ölümlerin %90'nından fazlası ise kalp hastalığına bağlı olarak meydana gelmiştir. Kapak hastalıklarının tedavisinde en ideal çözüm, myokardiyumda geri dönemeyecek kadar ileri derecede bir hasar oluşmadan ve hastada ciddi semptomlar ortaya çıkmadan önce fonksiyonunu yitirmiş olan kapağın değiştirilmesi ya da onarılmasıdır. Bu tez çalışmasında mitral valv replasmanı yapılan orta ve yüksek derecede pulmoner arter basınçlı izole mitral stenoz olgularında erken postoperatif dönemdeki hemodinamik değişimleri incelemek ve klinik yansımalarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Ayrıca literatürler ışığında mitral stenoz ve buna bağlı gelişen pulmoner hipertansiyon patogenezi ve kardiyopulmoner değişiklikler hakkında ayrıntılı araştırma yapılmıştır. Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde Haziran 2006 – Ocak 2007 tarihleri arasında izole mitral stenoz nedeniyle mitral kapak replasmanı uygulanan 50 hasta (33 kadın, 17 erkek) prospektif olarak değerlendirildi. Diagnostik aşamada uygulanan anjiyografi sırasında ölçülen PAP ve PCWP değerleri kaydedildi. Daha sonra ameliyathanede Swan-Ganz kateteri ile preoperatif PAP, PCWP değerleri kaydedildi. PAP ölçümlerinde sistolik basınç verileri değerlendirmeye alındı. Bu ölçümler kardiyopulmoner by-pass çıkışında, postoperatif 1.saat, 12. saat ve 24. saatte tekrarlandı. Ayrıca olguların yoğun bakımdaki entübasyon süreleri, preoperatif ve postoperatif inotropik ajan, morbidite ve mortalite verileri kaydedildi. Hastalar sistolik pulmoner arter basınçları 50 mmHg (Grup-II) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grupların yaş, kilo, boy ve cinsiyetlerine göre dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (P>0,05). Ölçümler preoperatif (bazal), bypass çıkışı, yoğun bakımda postoperatif 1.,12. ve 24. saatlerde tekrarlandı. EKO ve Swan-Ganz yoluyla yapılan ölçümlerde by–pass çıkışı 1., 12.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Acquired mitral stenosis is a life-threatening disease which is among the problems of cardiovascular surgery as a pathology of rheumatic fever, which is frequently experienced at early ages. The mortality rate in children who developed acute rheumatic fever in the next 20 years was 30%, and more than 90% of these deaths occurred due to heart disease. The ideal solution for the treatment of valvular diseases is the replacement or repair of the valve, which has lost its function before any severe damage to the myocardium occurs and severe symptoms occur in the patient. In this study, we aimed to evaluate the hemodynamic changes in the early postoperative period in patients with mitral valve replacement and moderate to high pulmonary artery pressure mitral stenosis and to evaluate their clinical implications. Furthermore, in the light of the literature, a detailed investigation has been made on the pathogenesis of mitral stenosis and related pulmonary hypertension and cardiopulmonary changes. In Turkey Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery Clinic June 2006 - due to isolated mitral stenosis, mitral valve replacement between January 2007 and applied to 50 patients (33 female, 17 male) were evaluated prospectively. PAP and PCWP values measured during angiography performed at the diagnostic stage were recorded. Then, preoperative PAP and PCWP values were recorded with Swan-Ganz catheter in the operating room. In PAP measurements, systolic pressure data were evaluated. These measurements were repeated at the postoperative 1st hour, 12th and 24th hours after cardiopulmonary bypass. Intubation times, preoperative and postoperative inotropic agent, morbidity and mortality were recorded. The patients were divided into two groups as systolic pulmonary artery pressures 50 mmHg (Group-II). There was no statistically significant difference between groups according to age, weight, height and sex (P> 0.05). Preoperative measurements (basal), bypass, postoperative 1., 12. and repeated at 24 hours.