Atık sulardan kefir biyokütlesi ile reaktif boyar madde giderimi
Removal of reactive dyes from aqueous solutions by kefir biomass
  1. Tez No: 532169
  2. Yazar: ALİ OSMAN ERDOĞDULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KILIÇ APAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, aktif ve inaktif kefir taneleri ile sulu çözeltilerden boyar madde giderimi incelenmiştir. Çalışma için Remazol Ultra Red RGB ve Remazol Navy RGB, hedef boyar maddeller olarak seçilmiş ve boyar madde giderimi için deneyler kesikli olarak, farklı pH (2-8), sıcaklık (18-39°C) ve başlangıç boyar madde konsantrasyonlarında (50-400 mg/L) gerçekleştirilmiştir. Aktif ve inaktif kefir taneleri ile 25°C sıcaklıkta, 100 mg/L başlangıç boyar madde konsantrasyonunda, 2.4 g/L kefir tanesi kullanılarak 180 dakika süre ile gerçekleştirilen deneyler sonucunda, Remazol Ultra Red RGB boyar maddesi için sırası ile %93 ve %56.4 ve Remazol Navy RGB boyar maddesi için sırası ile %96.3 ve %79.4 boyar madde giderimi elde edilmiştir. İncelenen tüm koşullarda inaktif kefir tanelerine kıyasla aktif kefir taneleri ile daha yüksek renk giderim verimleri elde edilmiştir. Aktif ve inaktif kefir taneleri için maksimum adsorpsiyon kapasite değerleri sırası ile 134.59 ve 56.92 mg/g olarak elde edilmiştir. Gerçekleştirilen modelleme çalışmaları sonucunda, kefir taneleri ile boyar madde biyosorpsiyon kinetiğinin yalancı birinci derece kinetik modeli ile, biyosorpsiyon dengesinin ise aktif ve inaktif kefir taneleri için sırası ile Temkin ve Langmuir izoterm modelleri ile ifade edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study the potential use of living and non-living kefir grains on removal of dyes from aqueous solutions were investigated. Remazol Ultra Red RGB and Remazol Navy RGB were selected as target dyes for the study and batch experiments were carried out under different process conditions such as initial pH (2-8), temperature (18-39°C) and initial dye concentration (50 - 400 mg/L). 93% and 56.4% dye removal for Remazol Ultra Red and 96.3% and 79.4% dye removal for Remazol Navy were obtained with living and non-living kefir grains respectively, at pH 2, 25°C for 100 mg/L initial dye concentration by using 2.4 g/L kefir grain, in 180 minutes. The living kefir grains exhibited higher dye removal potential than the non-living grains at all examined conditions. The maximum adsorption capacities by living and inactivated kefir grains were obtained as 134.59 and 56.92 mg/g. As a result of the modelling studies performed the kinetics of biosorption by living and non-living kefir grains were best described with pseudo-first-order model. On the other hand the biosorption equilibrium was well described by Temkin and Langmuir models respectively for living and non-living kefir grains.