Pnömoni tanılı pediatrik hastalarda tanı ve takipte 3 tesla manyetik rezonans görüntülemenin yeri
3 tesla mri in diagnosis and follow up of children with pneumonia
- Tez No: 532203
- Danışmanlar: PROF. MELTEM CEYHAN BİLGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Pnömonili çocuklarda görüntülemede kullanılan primer yöntemler olan göğüs grafisi ve toraks BT'nin radyasyon içeren teknikler olması özellikle pediyatrik hastalarda kaygı sebebidir. Bu çalışmada hızlı 3 tesla MRG sekanlarının, pnömoni bulgularının (konsolidasyon-infiltrasyon, nekroz, abse, kavite, bronşiektazi, peribronşiyal kalınlaşma, nodül, plevral efüzyon ve ampiyem tespitinde kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereçler ve Yöntem: Klinik olarak pnömoni tanısı alan 47 çocuk (27 erkek, 20 kız; ortanca yaş:10, ortalama yaş:10,4 min:4-max:17) prospektif olarak bu çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm çocuklara MRG ve PA göğüs grafisi alınmıştır. On beş hastanın kontrastlı toraks BT veya YRBT incelemesi mevcuttur. MRG incelemesinde solunum tetiklemeli, aksiyel ve koronal T2 SPIR Multivane XD (TR/TE: 2725/76) ile aksiyel single-shot echo-planar spin echo DAG (TR/TE: 2851/87, b faktör 0 ve 1000 s/mm2) sekanslar alınmıştır. Karşılaştırmalar ve uyum için kappa, Cochran Q ve McNemar testleri kullanılmıştır. Bulgular: Göğüs grafisi ve toraks MRG arasında konsolidasyon-infiltrasyon, peribronşiyal kalınlaşma, bronşiektazi değerlendirmesinde iyi veya çok iyi düzeyde; kavite ve plevral mayi değerlendirmesinde orta düzeyde; ampiyem ve bilateral tutulum değerlendirmesinde ise zayıf düzeyde uyum saptanmıştır. MRG bilateral tutulum (p=0,000), LAP (p=0,000), plevral sıvı (p=0,000) ve ampiyem (p=0,003) belirlemede direkt grafiye üstündür. MRG toraks BT'de saptanan tüm konsolidasyon veya infiltrasyonları belirlemiştir. İki modalite arasında plevral sıvı ve buzlu cam dansitesi değerlendirmede orta düzeyde; diğer bulgular için ise iyi veya çok iyi düzeyde uyum mevcuttur. Pnömoni ile ilişkili görüntüleme bulgularını saptamada, Mc Nemar testinde BT ile MRG arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Pnömonili çocuk hastalarda parankimal infiltrasyonların ve komplikasyonların saptanmasında toraks MRG ile göğüs grafisi ve toraks BT arasında iyi düzeyde uyum mevcuttur. MRG, göğüs grafisine oranla daha fazla sayıda patoloji saptamış, toraks BT ile ise benzer sonuçlara sahiptir. ANAHTAR KELİMELER: 3 tesla manyetik rezönans görüntüleme, pediatrik pnömoni, toraks görüntüleme
Özet (Çeviri)
Aims and objectives: Chest X-ray and CT are primary imaging modalities used for imaging of pediatric patients with pneumonia. However, both modalities expose the patient to ionizing radiation, which is an important concern in pediatric population. This paper aims to investigate utility of fast 3T sequences for detection of pulmonary abnormalities (consolidation-infiltration, necrosis, abscess, cavity, bronchiectasis, nodule, pleural effusion, emphyema) in children with pneumonia. Methods and materials: Forty seven children with clinicaly suspected pneumonia were prospectively included in this study. All children underwent thoracic MRI (3T) and PA chest X-Ray. Fifteen patients had contrast enhaced thorax CT or HRCT. MRI protocol includes axial and coronal T2-weighted spectral presaturation with inversion recovery (SPIR) Multivane XD, axial echo-planar imaging (EPI) diffusion-weighted imaging (DWI) with respiratory gating. Kappa statistics, Cochran Q and McNemar tests were used to investigate the results. Results: There was statistically substantial agreement between chest radiographs and MRI in detecting consolidation/infiltration, peribronchial thickening and bronchiectasis; moderate for detecting cavity and pleural effusion; fair for detecting empyema and bilateral involvement of lungs. MRI was superior to chest X-Ray in detecting bilateral involvement (p=0,000), lymphadenopathy (p=0,000), pleural effusion (p=0,000) and empyema (p=0,003). MRI detected all the consolidation or infiltration detected on CT imaging. The kappa test showed modarate agreement between MRI and CT in detecting pleural effusion and ground glass opacity and substantial agreement for all other pathologies. No statistically significant difference was observed between MRI and MDCT for detecting pneumonia associated pathologies by the McNemar test. Conclusion: Thoracic 3T MRI is an accurate and effective technique to evaluate parenchymal infiltrations and complications children with pneumonia. MRI detected more pathologies than chest X-ray and had similar results compared with thorax CT. KEYWORDS: 3 Tesla MRI, pediatric pneumonia, thoracic imaging