Tarihsel açıdan arp'in gelişimi
Evolution of the harp in the historical perspective
- Tez No: 53223
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT TUNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Arp, telli bir müzik aleti olup, parmakla çekilerek çalman ve tellerin titreşimiyle ses elde edilen bir enstrümandır. Telli müzik aletlerinin en eski ve basit şekli müzikal yaydır. Bu, eski çağlarda avcılıkta kullanılan yaydan gelişmiştir. Zamanla tel sayısı arttırılarak rezonans kutusu ilave edilmiştir. Tarihsel gelişiminde üç esas form gösterir. Birincisi müzikal yaydan gelişen ve yay biçiminde olan en erken şeklidir. Bunların en eski örneklerini M.Ö. 4000 yıllarında Mısır ve Sümerler' de görmekteyiz. Bu tip Arp'ların çeşitli şekil ve boylan Yunan ve Roma uygarlıklarında az olmakla beraber bütün Akdeniz milletlerince kullanılmıştır. Yunanlılar yine telli bir çalgı olan Lir'i, Romalılar da Kitara'yı tercih etmişlerdir. îkinci tip Arp'lar üçgen biçimini almış olan Arp'lardır. M.Ö.2000 yıllarında Mısır'da gelişmeye başlamışlardır. Üçüncü tipler ise sütunlu ve çerçeveli Arp'lardır ve Ortaçağ Avrupa' sında gelişmeye başlamışlardır. Arp yüzyıllar boyunca varolmasına rağmen değişen form yapısının yanında, mekanik olarak basit bir yapıya sahipti. Şimdiki modern yapışma ulaşması bir yüzyıldan fazla zaman almıştır. Sütun, boyun ve rezonans gövdesi ile üçgen biçimini alan Arp'lar X. ve XI. yüzyıllarda kuzey Avrupa Hıristiyan dünyasında görülür. XII. yüzyıldan itibaren iki esas form dikkati çeker. Birincisi İrlanda Arp'dır. Bunlar bir ağaç bloğunun içine oymak suretiyle elde edilen ağır görünümlü, dışa doğru eğik sütunlu Arp'lar olup kaim pirinç tellerin gerilimini taşıyacak şekilde biçimlendirilmiştir. İkinci tip üçgen Arp'lar ise Avrupa Arp'lardır. Bugünkü modern Arp daha ince ve zarif yapıda olan bu Avrupa Arp'lanndan gelişmiştir. Gotik dönemin 25 telli Arp'lan Rönesans boyunca kullanılmış, fakat Ortaçağ' da Arp'ın diyatonik ses dizisi Rönesans'ın kromatik dizisine uymadığı için iki veya üç sıra telli Arp'lar icat edilmiştir. Bunlar, paralel tellerin dış sıralan diyatonik olacak, orta sıra ise yarım tordan verecek şekilde akort edilir. Daha sonra 1660'lı yıllarda Tirol'lü Arp yapımcıları telleri yarım ton inceltecekçengeller icat etmişlerdir. 1720 yılında Bavyera'lı Hochbrucker bu çengelleri Arp'ın ayaklığına yerleştirdiği yedi pedalla çalıştırmıştır. Bu sistemde pedalları çengellere bağlayan ulaştırma mekanizması sütun içinden geçer. Fransa'da ise XVIII. yüzyılda Sebastian Erard Arp mekanizmasını en fazla geliştiren yapımcı olmuştur. Pek çok çalışma ve deneylerden sonra Erard çengel yerine çatallı döner disk sistemini uygulamıştır. Bu sistemde pedallara basmak suretiyle teller yarım ton tizleştirir. 1811 yılında yine Sebastian Erard tarafından iki hareketli pedal sistemi geliştirilmiştir. Erard mevcut olan çatallı disk sırasının allına ikinci bir sıra daha ilave ederek her telden üç ayrı ses çıkartma imkanı elde etmiştir. Bir pedal bağlı olduğu nota ve oktavlarım, üstte dururken bemol, orta basamağa indirildiğinde bekar, ve en alt basamağa indirildiğinde ise diyez seslerini verir duruma getirir. Böylece modern Arp her sesi oktavları la birlikte harekete geçiren yedi pedalı ile günümüzde kullanılan hale gelmiştir. Konser Arp'lar 6.5 oktav olup 47 tellidir ve 1415 parçadan meydana gelmiştir. Çerçevesi tellerin meydana getirdiği 725 kg gerilimi taşır. Modern Arp'ın tonal ve teknik imkanları glisandolar, esrarlı armonik sesler gibi etkileyici bir atmosfer yaratılmış ve empresyonist dönemden itibaren daha yaygın olarak eserler bestelenmiştir.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY The harp which is a string instrument, is played by plugging the strings with fingers and the sound is produced by the vibration of the strings. The oldest and most simple form of the string instruments is the musical bow. It is developed from the bow used for hunting in the ancient ages. With the time, the string number is increased and a resonance box is added. In its historical development, the bow shows three forms: The first form is the earliest one, which is developed from the musical bow. The oldest samples of this form are seen 4000 B.C. in the Egyptian and Sumerian civilizations. Various shapes and sizes of such harps, although not very common in the Greek and Roman civilizations, have been used by all the Mediterranean folks. The Greeks have preferred another string instrument, the lyre, the Romans on the other hand have preferred the kitara. The second form of the harp is the triangle-shaped harp. It has started to improve 2000 B.C. in Egypt. The third type is the columned and framed harps. They have begun to gain importance in the medieval Europe. The harp, although existing since centuries and changing its form regularly, had simple mechanical structure. It took more than a century for the harp to reach the modern structure of today. The harps, which took the triangular shape with their column, neck and resonator, are seen in the X. and XI. centuries in the Christian world of northern Europe. Beginning from the Xn. century two main forms are observed. The first is the Irish harp. These harps which are produced by engraving a wooden block, had a heavy appearance with their columns sloped outwards. They were shaped so as to withstand the tension produced by the brass strings. The second type of the triangular harps are the European harps. Today's harp is descendant of these relatively slender and refined European harps. The 25 stringed harp of the Gothic era have been used through Renaissance, but in the Medieval era, harps with two or68 three string rows were invented, since diatonic scales of the harp wasn't suitable the chromatic scales of the Renaissance. The outer row of the parallel strings were tuned diatonically, whereas the middle row was tuned to give the half notes. Later in the 1660s, the harp producers in Tirol, have invented hooks which sharpen the tone of the strings by half a note. In 1720, Hochbrucker from Bavaria has operated these hooks with seven pedals that he placed in the pedestal of the harp. In this construction the transmission mechanism, which connect the pedals to the hooks runs through the column. In France, Sebastian Erard is the producer, who has made the greatest improvement on the harp mechanism in the XVIII. century. After, numerous efforts and experiments, Erard has established the forked revolving disk system instead of the old hook system. In this system, the tone of the strings is sharpened a halftone by pulling the pedals. In 181 1, Sebastian Erard has developed the double-action pedal system. He was successful in producing three different tones from each string by adding a second row of discs below the existing one. By moving the pedal from the uppermost position to the middle and the undermost positions, the tone of the string and its octaves connected to the pedal changes from flat to natural, and sharp respectively. In this way, the harp has reached the modern structure of today with its seven pedals acting on each tone with its octaves. The concert harps include 6.5 octaves and have 47 strings. They are build together from 1415 parts. Its frame withstands the 725 kg tension produced by the strings. The tonal and technical peculiarities of the modern harp has created an impressive atmosphere such as glissandos and mysterious, armonical tones. Increasing number of woks have been written starting from the impressionist period.