Yoksullukla mücadelede sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının etkisi: Kelkit Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerine inceleme
The impact of social assistance and solidarity foundations in the fight against poverty: Review of Kelkit Foundation for Social Assistance and Solidarity
- Tez No: 695374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarihsel açıdan baktığımızda yoksulluğun yeni bir sorun olmadığını görmekteyiz. Yoksulluk tarihin her döneminde olduğu gibi şimdi de var olmaktadır. Biz bu sorunu sadece ekonomik olarak güçsüz ülkelerde değil,“gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan”ülkelerde de görmekteyiz. Küresel bir sorun haline gelen yoksulluğun toplumsal bir sorun olması sebebiyle gerek hükümetlerin gerekse toplumsal organizasyonların müdahalesi bu noktada kaçınılmaz bir hal almaktadır. Yoksullukla mücadele kapsamınsa“sosyal fon”denilen ve devlet eliyle oluşturulan çeşitli faaliyetler oluşturulmuştur. Bu fonların en önemlilerden biri olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonunu görmekteyiz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünün (SYDGM) yapmış olduğu tüm faaliyetleri illerde ve ilçelerde oluşturulmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılmaktadır. Yapılan bu araştırmada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının (SYDV) hizmet modelleri ve bu hizmet modellerinden faydalanan vatandaşların bu hizmetlerden yararlanmadan önceki ve yararlandıktan sonraki sosyo-ekonomik durumlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Bu hizmetlerden yararlanan vatandaşların görüşlerine yer verilerek Kelkit Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfının yoksullukla mücadele noktasında üstlenmiş olduğu görevler tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historically, we see that poverty is not a new problem. We see that poverty exists as it has in every period of history. We see this problem not only in economically weak countries, but also in developed and developing countries. Because poverty, which has become a global problem, is a social problem, the intervention of both governments and social organizations becomes inevitable at this point. Various activities called“social funds”and created by the state have been created as part of the fight against poverty. As one of the most important of these funds, we see the Social Assistance and Solidarity Incentive Fund used by the General Directorate of Social Assistance and Solidarity. The General Directorate of Social Assistance and Solidarity (SYDGM) does all the activities you have done through the Social Assistance and Solidarity Foundations established in the provinces and districts. In this research, the service models of the Social Assistance and Solidarity Foundations and the citizens who benefit from these service models are compared to the socio-economic status of the citizens who benefited from these services before and after the use of these services, and this the views of the citizens who benefited from the services were determined and the tasks that the Social Assistance and Solidarity Foundations have undertaken at the point of combating poverty.