Romantik dönemde arpın teknik ve müzikal açıdan gelişimine katkıda bulunan orkestra partilerinin incelenmesi
Examination of the orchestral parts that has contributed to technical and musical development of the harp in romantic era
  1. Tez No: 904817
  2. Yazar: MERVE KOCABEYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano, Arp ve Gitar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tarihin en eski çalgılarından biri olan arpın romantik dönemde teknik ve müzikal açıdan gelişiminin ve bu gelişime katkıda bulunan orkestra partilerinin incelendiği bu çalışmada literatür taraması ve analiz yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde arpın tarihsel gelişimi ve pedal sisteminin icadıyla birlikte orkestra içinde kazandığı yeni rol ele alınmıştır. İkinci bölümde, arp partilerinde sıklıkla karşılaşılan teknik sorunlar Kromatizm ve Pedal Kombinasyonları, Dört Parmak Kullanımı, Tel Titreşimi Süresi ve Hız Dengesi, Arpejler ve Akorlar, Nota Tekrarları olmak üzere beş başlık altında incelenmiştir. İncelenen sorunların çözümleri ve notasyon önerileri paylaşılmıştır. Son bölümde ise romantik dönemin önemli bestecilerinden Rossini, Berlioz, Donizetti, Wagner, Verdi ve Tchaikovsky'nin orkestra eserlerinden seçilen, günümüzde uluslararası platformda en önemli arp partileri arasında yer alan partiler incelenmiştir. Bu partilerde görülen başarılı yazım teknikleri ile teknik sorunlar değerlendirilmiştir. Arpistlerin teknik açıdan zorlayıcı partileri icra edebilmek için kullandıkları düzenlemeler analiz edilmiştir. Bu bulgular ışığında arpın orkestra içindeki rolünü ve icra imkânlarını genişletmek için bilgiler sunulmuştur. Sonuç olarak bu tez, arpın teknik ve müzikal açıdan gelişimine katkıda bulunan orkestra partilerini analiz ederek, besteciler, orkestra şefleri ve arpistler için rehber niteliğinde bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the technical and musical development of the harp, one of the oldest instruments in history, during the Romantic period and the orchestral parts that contributed to this development, literature review and analysis methods were used. In the first part of the study, the historical development of the harp and its new role within the orchestra with the invention of the pedal system are discussed. In the second part, the technical problems frequently encountered in harp parts are examined under five headings: Chromaticism and Pedal Combinations, Four-Finger Usage, String Vibration Duration and Speed Balance, Arpeggios and Chords, and Repetitions of Notes. Solutions to the examined problems and notation suggestions are shared. In the final part, the orchestral pieces selected from the important composers of the Romantic period, Rossini, Berlioz, Donizetti, Wagner, Verdi and Tchaikovsky, which are considered among the most important harp parts on the international platform today, are examined. The best way of composing harp parts and technical problems observed in these parts are evaluated. The arrangements used by harpists to perform technically challenging parts are analyzed. In the light of these findings, information is provided to expand the role and performance possibilities of the harp within the orchestra. As a result, this thesis provides guidance for composers, conductors, and harpists by analyzing the orchestral parts that contribute to the technical and musical development of the harp.