Statik var kontrol sisteminin analizi simülasyonu ve endüstriyel uygulaması
Analysis simulation and industrial application of static var control system
- Tez No: 532243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Endüstride bulunan kompanzasyon sistemlerdeki en büyük beklenti, yük değişimlerinin hızlı ve sürekli olduğu tesislerde güç katsayısına karşı cevabın çok hızlı ve doğru yapılabilmesidir. Bu beklentiyi karşılayabilmek için klasik kompanzasyon sistemlerinin yerine, tristör kontrollü statik VAR kontrol kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında statik VAR kontrol (SVC) sistemlerinin analiz, simülasyon ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Devre tasarımda SVC sistemlerinden biri olan sabit kondansatörlü tristör kontrollü reaktör (FC-TCR) tercih edilmiştir. Belirli sürelerde devreye alınan doğrusal olmayan yükler için hem teorik hem de uygulamada elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Devrenin analizi MATLAB M-File'da yazılan programda yapılmıştır. Aktif ve reaktif güçler, Fourier analizi ile hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar MATLAB Simulink'te oluşturulan simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Uygulamada, statik VAR kontrol için üretilen SVC röle kullanılmıştır. Şönt reaktörün kontrolü için endüktif yük sürücüsü kullanılmıştır. Çalışmaların tüm evresinde tek fazlı gücü 1000 VAR olan reaktör, ölçümleri yapılan faza ait 350 VAR gücünde sabit bir kondansatör kullanılmıştır. Sistemin güç katsayısı 0,37'den SVC ile 0,999'a çıkarılmıştır. Sonuç olarak farklı yüklerde yapılan deneyler için analiz, simulasyon ve uygulama sonuçlarının birbiri ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The biggest expectation in the industrial compensation systems is that the load response can be made very fast and accurate in response to the power coefficient at fast and continuous installations. In order to provide this expectation, instead of conventional compensation systems, a thyristor-controlled static VAR control called SVC has begun to be used. In this thesis, analysis, simulation and application of static VAR control (SVC) systems have been realized. In circuit design, a thyristor-controlled reactor (FC-TCR) one of the SVC systems, is preferred. Both theoretical and experimental results are compared for nonlinear loads loaded on certain times. Analysis of the circuit is done with MATLAB M-File program. Active and reactive powers are calculated by Fourier analysis. Obtained results are compared with MATLAB Simulink simulation results. SVC Relay produced for static VAR control is used in the application. An inductive load driver is used to control the shunt reactor. The reactor with single phase power of 1000 VAR in all stage of the operation, a constant capacitor is used in 350 VAR power of the phases where measurements are made. The power factor of the system was increased from 0,37 to 0,999 with SVC. As a result, for different load conditions analysis, simulation and experimental results are good agreement with each other.