Design, implementation and engineering aspects of 12-pulse TCR based SVC systems for voltage regulation
12 darbeli tiristör kontrollü reaktör tabanlı reaktif güç kompanzasyonu sistemlerinin gerilim regülasyonu için tasarım, uygulama ve mühendislik yönleri
- Tez No: 385133
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ, DR. H. BİLGE MUTLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tiristör kontrollü reaktör (TKR) tabanlı statik reaktif güç kompanzasyonu (SVK) sistemleri çok çeşitli türlere ve karakteristiklere sahiptir. Şebekenin özgül ihtiyaçları göz önünde bulundurularak uygun kompanzatör tipi seçilmelidir. Bu tez çalışmasında, 12 darbeli TKR tabanlı gerilim regülasyonu modundaki reaktif güç kompanzasyonu sisteminin analizi, simülasyonu ve saha uygulaması yapılmıştır. Bununla birlikte sistemin çalışma prensibi, güçlü ve zayıf yanları tartışılmıştır. Tasarlanan sistem gerilim seviyesinde yaşanan problemlerin çözümü amacıyla Dhurma (Suudi Arabistan) bölgesine kurulmuştur. İhtiyaçlar dahilinde, güç katı ve kontrol sistemi dizayn edilmiştir. Tüm sistem her biri 1.5 MVAr gücünde iki adet benzer kompanzasyon sisteminden oluşmaktadır. Güç kalitesi bakımından (aktif güç kayıpları, akım harmonikleri vs.) optimum çözüme ulaşmak amacıyla çeşitli kontrol algoritmaları geliştirilmiş ve test edilmiştir. Sistemin bağlandığı şebeke ve kompanzasyon sistemi EMTDC/PSCAD programı kullanılarak benzetme çalışmaları yapılmıştır. Saha test sonuçları toplanarak simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thyristor controlled reactor (TCR) based static VAr compensator (SVC) systems has various types with unique characteristics. Considering power system requirements, suitable compensator type should be chosen. In this thesis work, 12-pulse TCR based voltage regulation type SVC system is analyzed, simulated and implemented. Principles of operation, strong and weak points are discussed. The developed system has been implemented in order to solve voltage regulation problem in Dhurma (Saudi Arabia). According to the requirements, power stage and control system is designed. Overall system is composed of two similar compensator systems each having a rated power of 1.5 MVAr (3 MVAr in total). Different types of control algorithms are examined in order to get the optimized solution in terms of power quality issues such as power system losses and harmonics. Power system at the corresponding area and the compensator is simulated using EMTDC/PSCAD program. Field test results are also obtained and compared with simulation results.