Remzi Oğuz Arık'ta bilim, milliyetçilik ve köy tartışmaları
Science, nationalism and village debates in Remzi Oguz Arik
  1. Tez No: 532252
  2. Yazar: SALİH ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Sosyoloji, Biography, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Remzi Oğuz Arık hakkındaki bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Arık'ın hayatı ve bilimsel faaliyetleri ele alınmıştır. İkinci bölüm Arık'ın milliyetçilik anlayışına ayrılmıştır. Üçüncü bölümde ise onun köye yaklaşımı incelenmiştir. İlk bölümde, Arık'ın hayat hikâyesi, başta arkeoloji alanındakiler olmak üzere bilimsel faaliyetleri ve Türkiye'de arkeoloji açısından Arık'ın önemi üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca Arık'ın siyasi faaliyetlerine de yer verilmiştir. İkinci bölümde, Osmanlı modernleşmesi ve Türkiye'de milliyetçilik anlayışları ele alındıktan sonra, Arık'ın milliyetçiliğe yüklediği anlam incelenmiştir. Anadoluculuk akımının önemli temsilcilerinden Arık'ın, bu akımla ilişkisi ve yaşadığı dönemde milliyetçi entelektüel çevreyle etkileşimine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarında üzerinde önemle durulan köy meselesi ele alınmış ve sonrasında Arık'ın köy konusundaki yaklaşımı değerlendirilmiştir. Genel başkanlığını üstlendiği Türkiye Köylü Partisi'nin Türk siyasi hayatındaki konumuna da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This theses about Remzi Oguz Arık is composed of three parts. In the first part, this study analyzed the life and scientific activities of Arık. The second part is about his understanding of nationalism. In the last part, this study investigated his perspective to villages. In the first part, this study focused on the life of Arık, his scienctific activities and his importance on the archeological studies in Turkey. Also, political activities of Arık is another topic in the first part. In the second part, after analyzing Ottoman modernization and nationalism in Turkey, this study investigated Arık's understanding of nationalism. The second part includes the relationship of Arık, who is one of the most important figure in Anatolianism, with Anatolianism and the interaction of him with the nationalist intellectual figures of his time. In the last part, this study first investigated the issue of villages which is an important topic during the first years of Turkish Republic, later evaluated Arık's perspective on the villages. Also, the last part includes the role of Turkey Peasants' Party, where Arık served as president, on Turkish Political History.