Müzikoloji/müzik bilimleri bölümleri/anabilim dalları ders isimlerinin karşılaştırılması
Comparison of course names at musicology/music sciences departments
  1. Tez No: 532253
  2. Yazar: GÖKHAN ARİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye'de Müzikoloji ve Müzik Bilimleri bölümlerinin öğretim programlarının kendine özgü oluşu, mezunların mesleki yönelimlerini anlama isteği, bu araştırmanın konusunu doğurmuştur. Bu araştırma nitel veri toplama tekniklerinin ve veri çözümleme tekniklerinin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Araştırma modeli olarak“Durum Çalışması”kullanılmıştır. Veriler doküman incelemesi yoluyla elde edilip, içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmada Türkiye'de kronolojik sıraya göre açılan ilk beş Müzikoloji/Müzik Bilimleri bölümlerinin öğretim programlarındaki zorunlu ders isimleri, Kırıkkale Üniversitesi Müzik Bilimleri Anabilim Dalı öğretim programındaki ders isimleriyle karşılaştırılmıştır. İsim benzerliği gösteren ve aynı isme sahip olan dersler tablolar ile gösterilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye genelinde ortak birer Müzikoloji ve Müzik Bilimleri Öğretim programları oluşturma önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that the Musicology and Music Sciences Departments in Turkey are specific to their own and the aim to understand the career inclinations of their graduates led to the topic of this research. This research is a descriptive study where qualitative data collection and data analysis techniques are used. As the research model“Case Study”is used. Data is received by document examination and processed by content analysis. In this research compulsory course names of the first five Universities with Musicology Departments in the chronological order according to their establishment are compared to those of the Kırıkkale University, Music Sciences Department. According to the research results. Those courses with similar or same names are shown in tables. In this research, it is proposed to form a common program for Musicology and Music Sciences Training Programs throghout Turkey.