Üstün zekâlı çocuklarda zekâ bölümüne (IQ) olası etkili faktörlerin incelenmesi
An analysis of factors affecting the intelligence quotient of gifted children
- Tez No: 532325
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ESİN CANTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Üstün zekânın zamanında fark edilememesi, uygun eğitim sağlanamaması gibi sebepler yüzünden böylesine önemli nitelikte olan yeteneklerin yitirilmesi toplumlar için büyük bir kayıp olacaktır. Kaynak çalışmalarında da belirtildiği gibi yüksek işlevli zihinsel becerilere sahip olan çocuklar ülkemizin kalkınması açısından önemli birer hazinedir. Bu farkındalıkla gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmamızda geleceğimizin teminatı olan çocukların zeka bölümlerinde hangi değişkenlerin etkili olduğu incelenmiştir. Buradan hareketle bu çocukların zekâ bölümü (IQ) gelişimi üzerinde; okul türü(özel, devlet), anne-baba eğitim durumu, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, kardeş sırası, yaşanılan ilçe ve bölge, anne babanın ilişki durumu (birlikte ya da ayrı yaşıyor) değişkenlerinin incelendiği nicel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklem grubunda; TÜZDER'e başvuran 4-14 yaş arasındaki 672 katılımcıdan 4-6 yaş arasındaki öğrencilere Stanford Binet Zekâ Testi, 6-14 yaş arasındaki öğrencilere ise Wisc-R zekâ testi uygulanmıştır. Bu katılımcıların 226'sı kız (%33.6), 446'sı erkektir (%66.4). Veriler SPSS 21.0 programında analize uygun hale getirilmiş, bağımsız t test ve tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda zekâ bölümü (IQ) ile okul türü (devlet-özel), anne-baba eğitim durumu, sınıf düzeyi, kardeş sırası değişkenleri arasında bir ilişki bulunurken; yaşanılan ilçe ve bölge, anne babanın ilişki durumu (birlikte ya da ayrı yaşıyor) ve kardeş sayısı değişkenleri arasında bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Losing quite significiant abilities is going to take a heavy toll for societies by reason of some excuses such as not recognising giftedness on time and not providing convenient education. As stated in the references, children who have high functioning mental skills are a vital treasure in terms of development of our country. In our study which we have made with this awareness, it has been analysed that which variations are effective in intelligence quotient (IQ) of children who are our future's assurance. Thus, this is a quantitative study in which some variations such as type of school, educational background of parents, class level, number of siblings, order of siblings, living area and region, relationship between parents (together or separated) has been analysed. In the sample group of the study, Stanford Binet intelligence test has been applied to 672 participants who applied TUZDER aged between 4-14 years and Wisc-R intelligence test has been applied to students aged between 6-14 years. 226 girls (%33,6), 446 boys (%66,4) have participated for this study. Datas have been brought in compliance with the program, SPSS 21.0 and it has been evaluated with indepence test and one-way analysis of variance. In the research result, while there is a correlation between intelligence quotient (IQ) and type of school (state-private), educational background of parents, class level,order of siblings; any significant correlation hasn't been found between IQ and living area and region, relationship between parents (together or divorced) and amount of siblings.