Maksimum cebirinde bazı özel matrislerin normları ve şart sayıları için sınırlar
Bounds for norms and condition numbers of some matrices in the max algebra
- Tez No: 532329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu üzerine literatür bilgisi, tezin amaç ve kapsamı verilmektedir. Bu bölümde ayrıca, maksimum toplam cebiri üzerine tez çalışmasında gerekli temel tanımlar, kavramlar ve teoremler sunulmaktadır. Tezin ikinci bölümünde, Fibonacci, Lucas, Pell, Pell-Lucas, Jacobsthal, Jacobsthal-Lucas, Fermat ve Mersenne sayıları ile oluşturulan devirli matrislerin bazı normları hesaplanmaktadır. Son bölümde, tezde elde edilen sonuçlar ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three sections. In the first section, the literature knowledge on the topic of thesis, the aim and scope of this thesis have been given. In this section, also the basic definitions, concepts and theorems required for this thesis on maximum plus algebra have been presented. In the second section of this thesis, some norms for circulant matrices with Fibonacci, Lucas, Pell, Pell-Lucas, Jacobsthal, Jacobsthal-Lucas, Fermat and Mersenne numbers have been computed. In the last section, the results obtained in this thesis have been expressed.