Sürdürülebilir karbon malzemelerin hidrotermal sentezi, karakterizasyonu ve uygulaması
Hydrothermal synthesis, characterization and application of sustainable carbon materials
- Tez No: 532328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ELTUĞRAL, PROF. DR. SELHAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin ana amacı; hidroçar malzemelerin sentezi, modifikasyonu ve uygulamalarının incelenmesidir. Çeşitli karbon malzemeler farklı biyokütlelerden hidrotermal koşullarda sentezlenebilmektedir. Bu tez, her biri hidrotermal karbonizasyon yoluyla sentezlenmiş hidroçarların farklı yönlerini ele alan dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm 200 °C'de, 6-48 saat arasında farklı reaksiyon sürelerinde glukoz, selüloz, kayın, kitin ve kitosanı kapsayan farklı hammaddelerden hidroçar sentezini kapsamaktadır. İkinci bölüm, sodyum ve alüminyum triflat katalizörlerinin glukoz ve selüloz hammaddelerinden, 48 saat boyunca 200° C'de hidroçar verimine ve özelliklerine etkisinin araştırılması ile ilgilidir. Üçüncü bölümde, yüzeyi değişik kaplanmış farklı gümüş nanopartiküllerin sentezi ve bunların, daha ileri çalışmalarda değerlendirmek üzere spesifik özelliklere sahip hibrit kompozitlerin eldesi için farklı yollarla hidroçarlara katılması tartışılmıştır. Son bölüm, hidroçar ve onun molibden destekli hibrit malzemelerinin sentezini, onların Li-iyon pil anotlarındaki performanslarının araştırılmasını ve çevrim performanslarının birbirleriyle karşılaştırılmasını sunmaktadır. ra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to investigate synthesis, modification and application of hydrochar materials. Various carbon materials can be synthesized from different biomass sources under hydrothermal conditions. This thesis consists of four chapters each of them dealing with different aspect of synthesized hydrochars via hydrothermal carbonization. The first chapter covers hydrochar synthesis from different feedstocks including glucose, cellulose, wood chips, chitin and chitosan at 200 ℃ with different residence times between 6–48 h. The second chapter deals with the effects of sodium and aluminum triflate catalysts on the hydrochar yields and properties from the precursors (glucose and cellulose) at 200 ℃ for 48 h. In the third chapter, synthesis of differently capped silver nanoparticles and their incorporation to hydrochar via different routes to obtain hybrid composites which would have specific features that could enable them as good candidates for ultimate purposes were discussed. The last chapter presents the synthesis of hydrochar and its molybdenum supported hybrid materials, investigation of their performance in the Li-ion battery anodes, and comparison of their cyclic performance characteristics with each other. tır.