Alman oryantalist Josef Horovitz'in (1874-1931) Hz. Muhammed ve hadis hakkındaki görüşleri
The views of the German orientalist josef Horovitz (1874-1931) about prophet Mohammad and hadith
  1. Tez No: 532342
  2. Yazar: MÜCAHİD KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde, 1874-1931 yılları arasında yaşayan Yahudi asıllı Alman oryantalist Josef Horovitz'in hayatına, eserlerine ve onun Hz. Peygamber, hadisler, raviler ve isnad hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Çalışmamızda, Josef Horovitz'in Alman oryantalizmin neresinde durmaktadır, kendisinden öncekilere olan duruşu nedir ve kendisinden sonra müsteşrikleri nasıl etkilemiştir gibi soruların cevabı aranmış ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Tezimiz giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş'te konunun amacına, kapsamına, yöntemine ve sınırlıklarına değinilmiştir. Birinci bölümde Alman oryantalizmin Horovitz'e kadarki serüveninin kısa tarihine yer verilmiş, önemli temsilcileri zikredilmiş ve onların İslâm çalışmaları hakkında genel bir tablo çizdikten sonra ikinci bölümde Horovitz'in hayatı, yöntemi, eserleri ve kaynakları tetkik edilmiştir. Son bölüm olan üçte ise onun Kur'ân-ı Kerîm ve Hz. Peygamber tasavvuru ele alınmış, hadis, siyer, megazi ve tefsir türü rivayet eserlerinde kullanılan hadisler, onun tarafından nasıl değerlendirilmekte analiz edilmiş, mucize ve miraç hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Bununla birlikte hadis taşıyıcıları olan raviler ve hadis rivayet tarihi açısından önemli bir yere sahip olan isnad hakkındaki görüşleri biraraya getirilerek analiz edilmiştir. Horovitz'in iddiaları Müslüman alimlerinin de dikkatini çekmiş ve bunun üzerine reddiyeler kaleme alınmıştır. Ancak Horovitz'in eserlerinden ve görüşlerinden hem Türk hem de Arap dünyası ağırlıklı olarak ikinci kaynaktan yararlanmıştır. Biz çalışmamızda Horovitz'in Almanca olarak kaleme aldığı eserleri derleyip, görüşlerine yer verdikten sonra kritiğini yapmaya gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life of Jewish-born German Orientalist Joseph Horovitz, who lived between 1874 and 1931, and his views on Prophet Muhammad (PBUH), hadiths, Ravi and isnad have been studied. In this study, the questions of Josef Horovitz's place in German Orientalism, and his views of the former orientalists and how he influenced the subsequent orientalists have been searched and evaluated. This study consists of four parts. In the introduction, the purpose, the scope, the methodology and the limitations of the subject have been touched on. In the first part, the short history of German orientalism's adventure until Horovitz has been given, the essential representatives have been mentioned, and a general picture of their studies on Islam has been drawn. In the second part, Horovitz's life, method, works and sources have been examined. In the last part, his envision of the Qur'an and Prophet Muhammad have been (PBUH) mentioned and how he evaluated the Hadiths which were used in the traditions of hadith, prophetic biography, meğâzî and tafsir have been analysed, also his views about miracles and Miraj have been discussed. In addition to that, his views of the Ravis who are the hadith carriers and the Isnad which has a significant place in terms of the hadith history have been analysed by being brought together. Horovitz's claims attracted the attention of Muslim scholars, and the refutations have been written upon it. However, both Turkish and Arab world have benefited from Horovitz's studies and his views, predominantly from the secondary sources. In this study, after compiling Horovitz's works in German language and giving his views, we endeavoured to criticise them.