Osmanlı Enderun Mektebi ve Alman oryantalistler Joseph Von Hammer, Johann Wilhelm Zinkeisen ve Josef Matuz'un Enderun Mektebi hakkındaki görüşleri
The Ottoman Enderun School and the views of the german oryantalist Joseph von Hammer, Johann Wilhelm Zinkeisen and Josef Matuz about the Enderun School
  1. Tez No: 631345
  2. Yazar: SÜMEYYE BÜŞRA GÜNEŞDOĞDU SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma ile Enderun Mektebinin mahiyeti ve üç alman oryantalistin bu kurum hakkında eserlerinde kaleme almış oldukları bilgilerin tahlili amaçlanmıştır. Bir devletin salt yetenekli eller ve beyinler sayesinde yükselebileceği kanaatinde olan Osmanlı, devlet makamlarını Avrupa'da olduğu gibi aristokrasinin eline bırakmamıştır. Böylelikle devlet makamlarında görev alacak insanların eğitimi ile bizzat kendisi ilgilenmiştir. Bu sebeple devşirme sistemi ve pençik kanunu ile yabancıların çocuklarını almış ve onlara zamanının dünya gücü olan Osmanlı devletinde görev alma imkânı sunmuştur. Bu hususta üç alman oryantalistin Enderun Mektebi hakkında eserlerinde vermiş oldukları bilgiler doğrultusunda bu kurum hakkındaki düşüncelerinin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this theses is to analyse the Enderun school and what three German orientalists Joseph von Hammer, Johann Wilhelm Zinkeisen and Josef Matuz have written in their works about this institute. Being convinced that the state can rise only through talented hands and brains, the Ottoman state has not consigneds the state offices to the aristocracies as it done in Europe. Thus the Ottoman empire itself took care of the education of people who will take employment in state authorities. For this reason the Ottoman state took the children of foreigners with the devşirme and pençik systems and have offered them to served in the state which was the world power of the time. In this matter, the oppinions of the three German orientalists about this institute were analysed with the information they gave about it in their works.