Alman oryantalist Miklos Muranyi'nin hadis ilmine dair görüşleri
The views of German oryantalist Miklos Muranyi about the science of hadith
- Tez No: 593573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİLE KIZILKAYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Batı'da doğu kültürüne ve İslâm'a olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Bu artışın göstergelerinden biri de İslâm ve İslâmî ilimler alanında yapılan çalışmalardır. Sübjektif görüşler, Batı'da yazılan eserlerde veya yapılan ilmî çalışmalarda da karşımıza çıkabilmektedir. Hadis alanında yapılan çalışmalarda“Alman oryantalizmin ilkleri”sayılan I. Goldziher (ö. 1921), Josef Horovitz (ö. 1931), Joseph Schacht (ö. 1969) v.dğr. Batı dünyasında kaynak sayılabilecek konumdadırlar. Bu isimler Batı dünyasında tanınmış oldukları kadar İslâm dünyasında da haklarında sık sık araştırma yapılan kişiler arasında sayılmaktadırlar. Ancak bu isimlerin dışında kalan ve bilhassa Türkiye'de ve diğer İslâm ülkelerinde çok fazla gün yüzüne çıkmamış isimler de vardır. Bu isimlerden biri de Macar asıllı Almanya/Bonn Üniversitesi İslâm Bilimleri Öğr. Gör. Prof. Dr. Miklos Muranyi'dir. Muranyi, henüz gün yüzüne çıkmamış, bilhassa hadis, tefsir, fıkıh ve İslâm tarihi açısından oldukça önem arz eden ve hicrî II. ve III. yüzyıllara ait yazma eserleri gün yüzüne çıkarmış, matbu hâle getirmiş ve bazılarının da tahkikini yapmıştır. O, hadislerin tarihî bilgilerden ibaret olduğu görüşünü savunmakla birlikte Hz. Peygamber'e aidiyeti konusunda büyük ölçüde şüpheci davranmaz.
Özet (Çeviri)
In the West, interest in eastern culture and Islam is increasing day by day. One of the indicators of this increase is the studies on Islam and Islamic Sciences. Especially in recent times, Western media have been transferring Islam to people living there. In fact that these transferrings are scientifically subjective, they can provide us with misleading and inaccurate information. Subjective views may also appear in the works written in the West or in scientific studies. Ignaz Goldzıher (d. 1921), Josef Horovitz (d. 1931) Joseph Schacht (d. 1969) and others can be counted as“first of german orientalist schollars”in the field of Hadith and considered as sources in the Western World. These names are widely recognized in the Western World as well as in the Islamic World are among the people who have been researched frequently. But beside of these names, there are many schollars who are not wellknown in the Islamic World. One of them is Miklos Muranyi, who is a Profesor at the Bonn University. He has discovered manuscripts in the libreries in Kairoan which are very important in terms of islamic history arround II. and III. century of Hijra. Some of them are printed and made some editions by himself.