Yetkisiz temsil
Agency without authority
- Tez No: 532349
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu çalışmanın konusunu Türk Borçlar Kanunu'nun 46-47. maddelerinde düzenlenen yetkisiz temsil oluşturmaktadır. Bir hukuki işlem kural olarak sadece o hukuki işlemi yapan kimsenin hukuk alanında hüküm ve sonuç doğurur. Buna karşın, ekonomik hayatın büyük bir gelişme göstermesi, uzmanlığın önem kazanması, milletlerarası ilişkilerin artması, kişilerin bütün hukuki işlemleri bizzat yapmasını imkânsız kılmıştır. Bir kimsenin, hüküm ve sonuçları başka bir kişinin hukuk alanında doğmak üzere o kişinin ad ve hesabına hukuki işlem yapma yetkisine“temsil”denir. Yetkisiz temsil ise, temsilcinin yetkisi olmadığı halde temsil olunan adına işlem yapmasını ifade eder. Çalışmamızın ilk bölümünde genel olarak temsil kavramı, tarihçesi, temsilin genel ilkeleri, uygulama alanı, temsilin benzer kurumlardan farkı ve türleri anlatılmıştır. Daha sonra temsil yetkisi, temsil yetkisini açıklayan görüşler ve temsil yetkisinin hukuki niteliğine değinilmiştir. Çalışmamızın merkezini oluşturan yetkisiz temsile ise ikinci bölümde yer verilmiştir. Çalışmamızın bu bölümünde yetkisiz temsil kavramı ve yetkisiz temsilin koşulları anlatılmıştır. Daha sonra yetkisiz temsilin hangi durumlarda ortaya çıktığı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, yetkisiz temsilin hüküm ve sonuçları anlatılmıştır. Bu bölümde temsil olunanın yetkisiz temsilcinin yapmış olduğu işleme bağlı olmaması ve bunun istisnaları, temsilci ile üçüncü kişinin yaptığı işlemin temsil olunanın işleme dair iradesini ortaya koyuncaya kadar askıda hükümsüz olması, temsil olunan tarafından yapılan işleme onay verilmesi, onayın hukuki niteliği ve geçerli olması için gerekli olan koşullar, temsil olunanın işleme onay vermesi ve vermemesinin hüküm ve sonuçları incelenmiştir. Nihayet son bölüm temsil olunanın temsilci tarafından yetkisiz olarak yapılan işleme onay vermemesi durumunda tarafların hangi haklara ve yükümlülüklere sahip oldukları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the agency without authority set out in Article 46-47 of the Turkish Code of Obligations. Provisions and results of a legal transaction, as a rule, belongs to person who performed legal transactions. In spite of that, it is impossible for the person to do all legal transactions personally by the reason of economic life has shown a great improvement, the expertise gain the importance, the increase of international relations. The authority to perform legal transaction for the other person's name and account is called“agency”. Agency without authority means acting on behalf of the represented person in the absence of the representative's authority. In this context, ın the first section, the concept of agency in general, its history, the general principles of agency, its application area, the differences and types of agencies from similar institutions are explained. Afterwards, the power of agency, the opinions explaining the power of agency and the legal nature of the power of agency were addressed. The agency without authority that is the center of our study is included in the second section. In this part of our study, the concept of agency without authority and conditions of agency without authority are explained. Later, in which circumstances the agency without authority occurred are described. In the third section, the provisions and results of agency without authority are explained. In this section the provisions and results on the unauthorized representative of the represented person does not depend on the transaction and exceptions to this, the validity of the transaction between representative and approval of the transaction made by the represented person, the legal nature of the approval and the necessary conditions for its validity, the represented person whether approve or not are examined. Finally, the last section explains what rights and obligations the parties have if the represented person does not approve the transaction done by representative in the unauthorized manner.