Yetkisiz temsil
Unauthorized representation
  1. Tez No: 262661
  2. Yazar: FATMA ZEYNEP ALTINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tezde araştırılan konu Türk Medeni Hukukunda Borçlar Hukuku alanında düzenlenmiş olan yetkisiz temsil kavramıdır. Tezin birinci bölümünde yetkisiz temsil kavramı, unsurları ve benzer hukuki kavramlarla ilişkisi ortaya konmaya çalışılmış, ikinci bölümünde yetkisiz temsilin hangi durumlarda ortaya çıktığı incelenmiş, üçüncü bölümde ise yetkisiz temsilin hukuki sonuçları ele alınmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada, borçlar hukukuna kaynak teşkil eden Mukayeseli Hukuk Yöntemidir. Sonuç olarak, temsil kavramının kişilerin işlem hayatındaki gerekliliği ve önemi göz önüne alındığında, yetki bulunmaksızın gerçekleştirilen her temsil işleminin de ticari hayat ve işlem güvenliği için aynı derecede önem taşıdığı, bu nedenle hükümleri ve sonuçları üzerinde hassasiyetle durulması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as a upgraduate thesis at İstanbul University Social Sciences Institute. The topic that was researched in the thesis is the concept of unauthorized representation which is common legitimate regulation in ?Turkish Civil Law? as a subject of Law of Obligation. In the first section, the concept of unauthorized representation, in view of components and relations with similar concepts in jurisprudence; in the second section, in view of the situations of falling in place and, in the third section, in view of the results in law is taken on researched. In this study, Comparative Law Method is put forth Turkish law of obligations as a resource. In consequence, the concept of representation evidently is necessary and important in the formal field of procedures for individuals. In the view of this point, every representation without obtaining authorization, also, is very important for safe in mercantile affairs, and for this reason it should be given a special notice on the decisions and results of the topic, in our opinion