Türk otomotiv sektöründe pazarlama iletişim aracı olarak kişisel satışın marka bağlılığı üzerine etkileri: Ankara ilinde bir uygulama
The effects of personal sales on brand legislation as marketing communication vehicle in the Turkish automative sector
  1. Tez No: 532368
  2. Yazar: AYYÜCE KALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BAHADIR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Pazarlama iletişimi, üretici ile tüketici arasındaki ilişkiyi sağlayan köprüdür. Bu köprünü temel taşları reklam, halkla ilişkiler, doğrudan pazarlama, kişisel satış, satış geliştirme araçlarıdır. Günümüzde yoğun ve artan rekabet koşulları, işletmelerin müşterileriyle sürekli ve güçlü bir ilişki kurmalarını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle pazarlama iletişiminin bir parçası olarak kişisel satış, en etkili araçlardan birisidir. Tüm pazarlama iletişim araçlarının temel amaçlarından biri marka bağlılığı yaratarak işletmelerin pazardaki yerlerini korumak istemesidir. Türkiye'de otomotiv sektörü, ekonomiye katkısı ve diğer sektörlere öncülük etmesi açısından en önemli sektörlerden biridir. Bu araştırma Türk otomotiv sektöründe pazarlama iletişim araçlarından kişisel satışın marka bağlılığı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma dört ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar; otomotiv sektörü ve Türkiye'de durum, otomotiv sektöründe pazarlama iletişimi ve kişisel satış, otomotiv sektöründe marka bağlılığı ve Ankara ilinde otomotiv müşterilerine yönelik yapılan bir anket çalışmasını kapsamaktadır. Yapılan literatür araştırması ile marka sadakati kavramı da detaylı bir şekilde ele alınmış ve uygulama kısmında Ankara ilinde tüketiciler üzerinde anket yapılarak Türk otomotiv sektöründe marka sadakati ölçülmüştür. Sonuç olarak ise marka bağlılığını sosyal statü, demografik bilgiler gibi faktörlerin etkilediği ve kişisel satış ile marka bağlılığı arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The communication of marketing is the main tool bridging the gap between suppliers and consumers. Advertising, customer relations, direct marketing, and personal sales are all main factor within marketing communication. Today intensive and increasing competition factors force firms to establish a permanent and strong relationship with their customers. Personal sales is the most effective form of marketing communication due to its ability to reach a wider audience. The main goal of all marketing communication is to create a brand loyalty and protect the position. Automotive industry is one of the most important manufacturing industry by contributions about Turkish economy and as an innovator for other industries. This research was carried out with the aim of examining the effects of personal sales from marketing communication tools on brand loyalty in the Turkish automotive sector. The research consists of four main parts.these are; The automotive sector and the situation in Turkey, marketing communications and personal sales in the automotive sector, brand loyalty in the automotive sector and a survey of automotive customers in Ankara province. Brand loyalty is discussed in detail with the research. As a result, it is found out that factors such as social status and demographic factors influence brand loyalty and there is an effective relationship between personal sales and brand loyalty.