Dans etkinliklerinin öz-yeterlik, özgüven ve sosyal beceriye etkisi: İşitme engelli bireyler üzerine bir çalışma
The effects of dance activities on self-efficacy, self-esteem, and social skills: A research on hearing impaired individuals
- Tez No: 532369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapılan çalışmada işitme engelli bireylere uygulanan bir dans etkinliğinin, bu bireylerin öz-yeterlik, özgüven ve sosyal beceri düzeylerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle alan yazında engellilere ilişkin yapılan öz yeterlik, özgüven ve sosyal beceri araştırmaları literatür taraması yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise dans etkinliğinin etkisini ölçmek amacıyla Karşıyaka Dayanışma İşitme Engelliler Derneği'nde bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi, 18 yaş ve üzerindeki 30'u deney grubu, 30'u kontrol grubu olmak üzere toplam 60 işitme engelli üniversite öğrencisinden meydana gelmiştir. Örnekleme alınan katılımcılar gönüllü örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Çalışmada ön test-son test modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Özevin-Tokinan ve Bilen (2008) tarafından geliştirilen Beden Dili ve Dansa İlişkin Öz-Yeterlik Ölçeği, Özevin (2006) tarafından geliştirilen Özgüven Ölçeği ve Riggio (1986) tarafından geliştirilen Sosyal Beceri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise Kolmogorov-Smirnov Testi, ile Paired Sample T Testi ve bağımsız örneklem T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of dance activity on self-efficacy, self-confidence, and social skills of hearing impaired individuals. For this purpose, studies related to self-efficacy, self-confidence and social skills of disabled people were obtained by literature review. In the second part of the study, an empirical study was performed in Karşıyaka Solidarity Hearing Impaired Society to measure the effects of dance activity. The sample of the study involved a total of 60 hearing-impaired university students who aged 18 and above, consisting both 30 student for control and experimental groups. Participants were selected by voluntary sampling method. Pre-test-post test model was used in the study. Data collection tools were Self Efficacy Scale for Body Language and Dance developed by Özevin-Tokinan and Bilen (2008), Self-Esteem Scale developed by Özevin (2006) and the Social Skill Scale developed by Riggio (1986). SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. Kolmogorov-Smirnov test, Paired sample T test, and independent sample T test were used.