Geleneksel sohbet toplantıları üzerine bir araştırma
A study on tradational sohbet meetings
- Tez No: 532381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN FİLİZ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İnsanlar arasında sosyal dayanışmayı sağlayan ve ağırlıklı olarak sohbet ve eğlenceye dayalı bir geleneksel kültür unsuru olan Sohbet Toplantıları, ülkemizin farklı bölgelerinde, farklı isim ve uygulamalarla karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma ile yedi bölgeyi temsil ettiği düşünülen rastgele belirlenmiş yedi Sohbet Toplantısının özellikleri ortaya konmaktadır. Ayrıca Sohbet Toplantılarında yer alan müziğe ait bölümün daha ayrıntılı incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırma, somut olmayan kültürel mirasın korunması, güvence altına alınması, gelecek kuşaklara aktarımının sağlanması ve bu amaçla çalışma yapacaklara kaynak oluşturması bakımından önemlidir. Araştırma, nitel bir çalışma olup, kaynak tarama ve görüşme modeli kullanılmış ve görüşme sonuçları içerik analizi ile yorumlanmıştır. Toplantılarda asıl amacın sohbet etmek olsa da, ikram, oyun ve müziğin vazgeçilmez unsurlar olduğu, sosyal dayanışma, yardımlaşma ve eğitim kurumları misyonuyla, yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahiplerini de gözettiği en önemli sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
Enabling social solidarity and being predominantly based on conversation and fun, Sohbet Meetings come into sight in different regions of our country with different names and practices as a traditional cultural element. The present study reveals the characteristics of the seven Sohbet Meetings, which are selected with a method of random sampling and are considered to represent the seven regions. Furthermore, this study aims to explore in more detail the category belonging to music which is a part of Sohbet Meetings. The present study is significant in terms of safeguarding of the intangible cultural heritage, securing it, and provision of transmission to future generations as well as providing a resource for researchers who aim to study about the issue. This qualitative study employs literature review and interview method; moreover, qualitative data of the interviews were analyzed and interpreted on the basis of content analysis. Even though the primary objective of these meetings is to chat and converse, the fact that treating, playing and music are indispensable elements and regarding needy and indigent people with missions of social solidarity, cooperation, and educational institutions are among the most important findings of this study.