Disiplinlerarası müzik öğretiminde görsel tasarım ritim ilkesinin ilköğretim 3. sınıf öğrencilerinin müzik algısı ve bilgilenme düzeylerine etkisi
The effect of te visual design rhythm in the interdisciplinary music education on the music perception and information levels of the primary school 3rd grade students
  1. Tez No: 532392
  2. Yazar: EZGİ KIZILATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 3. sınıf müzik derslerinde görsel tasarım ritim ilkesini disiplinlerarası bir yaklaşımla uygulamanın, öğrencilerin müzik algısı ve bilgilenme düzeylerine etkisini, görsel bilgilenme düzeylerine etkisini, müzik algısı ve bilgilenme düzeyleri ile görsel bilgilenme düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacı ile yazılmıştır. Bu amaçla 2015-2016 eğitim öğretim yılı içerisinde İstanbul İli Bahçelievler Okyanus Koleji'nde ilköğretim 3/A ve 3/B sınıfında bulunan toplam 44 öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırmada, Vincent Van Gogh, Piet Mondrian, Joan Miro, Wassily Kandinsky ve Paul Klee'ye ait eserlerin görselleri kullanılarak, İlköğretim 3. sınıf müzik dersi müfredatında yer alan“Müziksel Algı ve Bilgilenme Ünitesinin”B1, B2, B3, B4 ve B5 kazanımları görsel tasarım ilkelerinden biri olan ritim ilkesine göre disiplinlerarası bağlamda işlenmiştir. Araştırmada nitel ve nicel yöntemler kullanılmıştır. Bu kapsamda nicel verileri elde edebilmek için deneysel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Ayrıca araştırmada elde edilen nicel bulgular yanında nitel bulgulara da başvurulmuştur. Araştırmada model olarak deney ve kontrol gruplu öntest-sontest modeli kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada "görsel sanatlar alanında yeni kazanımların geliştirilmesi için uzman görüşleri alınarak geliştirilen materyal ve uygulama işlemleri için betimsel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of showing the effect of applying visual design rhythm principle in primary school third grade music courses with an interdisciplinary approach on music perception and information levels and visual information levels of the students, and the relation between music perception and information levels, and visual information levels. For this purpose, during the 2015-2016 education year, a total of 44 students in classrooms 3/A and 3/B in the primary school of Bahçelievler Okyanus College in Istanbul were included in the study. In the study, using the visuals of works by Vincent Van Gogh, Piet Mondrian, Joan Miro, Wassily Kandinsky and Paul Klee, B1, B2, B3, B4 and B5 acquisitions of“Musical Perception and Information Unit”included in the curriculum of the 3rd grade primary school music course were taught in the interdisciplinary context according to the rhythm principle which is one of the visual design principles. Qualitative and quantitative methods were used in the study. In this context, experimental research method was used to obtain quantitative data. Besides qualitative findings obtained in the study, qualitative findings were also used. In the study, pretest-posttest model was used together with the with experiment and control groups. In addition, the research carried out a“descriptive analysis”of material and application processes developed by taking expert opinions for the development of new acquisitions in the field of visual arts. In addition, in the study, a descriptive analysis was carried out for material and application processes developed with the help of expert opinions for the improvement of new acquisitions in the field of visual arts.