İşgören yönetim algısında personel güçlendirmenin kurumsal bağlılık üzerine etkisi Kırıkkale Belediyesi örneği
Perception of strenghthening personal business management corporate impact on at example of Kırıkkale Municipalities
- Tez No: 532391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BAHADIR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların personel güçlendirme algılarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi Kırıkkale Belediyesinde çalışan 381 personelden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde personel güçlendirme ile ilgili kavramsal çerçeveye, ikinci bölümde örgütsel bağlılık ile ilgili kavramsal çerçeveye ve üçüncü bölümde ise bu iki kavram arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere uygulama kısmına yer verilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak demografik özellikler, örgütsel bağlılık ve personel güçlendirme ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Toplanan veriler istatistiksel analiz yöntemiyle değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışmada personel güçlendirme algılarının örgütsel bağlılık üzerinde etkileri olduğu görülmüştür. Çalışma sonuçlarına göre, güçlendirme boyutları ile örgütsel bağlılık boyutları arasında anlamlı pozitif yönlü korelasyon bulunduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of employee empowerment on organizational commitment. 381 employees at Kırıkkale Municipality were included in theresearch sample. In the first part of the study, the conceptual framework related to the, in the employee empowerment, second section, the conceptual framework related to perceptions of organizational commitmentand in the third section applicationpart was presented so as to determine the relationship between these two concepts.As data collection method, a survey consisting of such three sections as demographiccharacteristics, organizational commitment scale and employee empowerment wasutilized. The collected data were evaluated by statistical analysis method. Employee empowerment perceptions in the study were found to have an impact on organizational commitment. According to the study results, between the dimensions of empowerment and organizational commitment significant, positive correlation was observed.