Türk İş Kanununda esnek çalışma ile ilgili değişiklikler ve kadın çalışanlarda kısmi çalışma uygulamaları
Amendments related to the flexible working in Turkish Labor Law and partial working applications in female employees
- Tez No: 532398
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KILKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler, yönetim metotlarındaki değişim, ülkelerin karşılıklı etkileşimi ve işletmelerde yaşan rekabet koşulları yeni çalışma metotlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu nedenle günümüzde çok sayıda işletme, esnek ve gelişen koşullara uyumlu olarak yeni yöntemleri kullanmaya başlamıştır. Bu kapsamda esnek çalışma şekillerinin çözüm olarak ön plana çıktığı görülmektedir. Bu çalışmada, çalışma hayatında esnek çalışma modelinin genel anlamda farkındalığına dönük tespitler yapılarak konuya genel bir bakış açısı oluşturmak amaçlanmıştır. Diğer taraftan özellikle da kadın çalışanların esnek çalışma modeline yönelik fikirlerinin tespit edilmesi ve bu konuda öneriler sunulması amaçlanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise, değişik sektörlerde faaliyet gösteren 5 farklı şirkette çalışmakta olan 20 kadın çalışan ile esnek çalışma modeline yönelik görüşmeler yapılmış ve mülakat analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda esnek çalışma konusunda bilgi ve farkındalık eksikliği olduğu, yapılan düzenlemeler ile kazanılan haklar konusunda bilgi sahibi olunmadığı görülmüştür. Bu kapsamda başta işverenler ve kamu kurumlarının bu konuda çalışanlara destek sağlaması gerektiği sonucuna varılmıştır. Özellikle kadınlar açısından, doğum ve çocuk bakımı gibi nedenlerle iş hayatında yaşanan kesintilerin engellenmesi kapsamında, esnek çalışma çözümlerinin etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in technology, change in management methods, reciprocal interaction of countries and competition conditions in enterprises have led to the emergence of new working methods. For this reason, many businesses today are beginning to use new methods in accordance with flexible and evolving conditions. In this context, it seems that the flexible working styles have come to the forefront as a solution. In this study, it is aimed to make a general perspective on the topic by making determinations about the general awareness of the flexible working model in working life. On the other side, it is aimed to determine the opinions of the female employees on the flexible working model and to present the suggestions in this regard. In the application part of the study, interviews were conducted to determine the perspectives of the flexible working model of 20 employee in 5 different companies operating in different sectors. It is seen that the result of the study is lack of information and awareness about flexible work, especially that employees are not informed about the rights gained with the regulations made within the scope of flexible work. In this context, it has come to the conclusion that mainly employers and public institutions should provide support to employees in this regard. Particularly in terms of women, flexible working contributes to the women employment with providing solutions to the childbirth and child care problems.