Türk İş Hukukunda fazla çalışma ve ücreti
Overwork and payments of overtime in Türkish Labour Law
- Tez No: 235636
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Hemen hemen her işyerinde uygulanan fazla çalışma ve fazla çalışmaya verilecek ücret ile ilgili düzenlemeler, işçi ve işveren açısından maliyetleri, iş kazalarını, işçinin verimini ve sosyal ilişkilerini, devletlerin istihdam yaratma politikasını etkileyen önemli bir konu olmuştur.Özellikle dünyada yaşanan küreselleşme ile birlikte, işletmelerin rekabet gücünü korumak amacıyla esnek hükümler iş kanunlarında yer almaya başlamıştır. Türk İş Hukukunda İş Kanunu, Avrupa Birliği normlarına uyum sağlanması ve esnek hükümlere yer verilmesi isteğiyle değiştirilmiştir. 4857 sayılı İş Kanunu, çalışma süreleri konusunda getirdiği yeni hükümler, fazla çalışma konusunda da esaslı değişikliklere neden olmuştur. Bu çalışmada, çalışma sürelerinin denkleştirilmesinin ve çalışma sürelerinin haftanın günlerine farklı şekilde dağıtılmasının fazla çalışma konusuna etkisi, fazla sürelerle çalışma kavramı, fazla çalışma ücreti yerine serbest zaman kullanma hakkı gibi yeni düzenlemeler ele alınarak fazla çalışma ve fazla çalışma ücreti anlatılmaya çalışılmıştır.Gemi adamının ve gazetecinin yaptığı fazla çalışma ve bu çalışmaya verilecek ücrete ilişkin hükümler İş Kanunu ile farkları açıklanarak anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The regulations about overwork and its payments, which are often used in many work places, have always been an important issue in terms of labour cost, workplace accidents, labour productivity and social relationships and government?s employment policies.In line with globalisation around the world, flexible bills and decrees started appear in Labour Laws in order to maintain the competitiveness of workplaces. Turkish Labour Law recently has been changed to accord with European norms and in order to add flexible decrees. The article 4857 of Turkish Labour Law has extensive changes on overwork at workplaces. This study aims to investigate and explain the terms of overwork and its payments by looking into the new regulations such as, overwork alignment process, spreading working times over the different days of the week, using free time instead of overtime payments. Try to explain the differences between the decrees of Marine Labour Law and Press Labour Law, that regulate seamen?s and pressmen?s overtimes and payments and the general Labour Law have also been the intention if this study.