Vergi denetiminde kullanılan yöntemlerde delillerin hukuka uygun olarak elde edilmesinin önemi ve değerlendirilmesi
The importance and the evaluation of the evidences which are gathered complience with law during the tax auditing
  1. Tez No: 532413
  2. Yazar: MEHMET BUĞRA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BARLAS ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada denetim, delil ve ispat kavramları, genel olarak ve vergi hukuku bağlamında ele alınarak, vergi denetiminde elde edilen delillerin hukuka uygunluğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede denetim kavramının tarihsel gelişimi, vergi hukukundaki yeri ve özellikleri, üzerinde durulduktan sonra, vergi hukukunda delil ve ispat kavramları ele alınmıştır. Son olarak, vergi denetiminde delillerin elde edilmesi ve elde edilen delillerin değerlendirilmesi ile hukuka aykırı olarak elde edilen delillerin durumu, yargı kararları ile birlikte araştırılmıştır. Konuya ilişkin tespit edilen hususların ardından kişisel görüş ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the evidences' compliance with law that are gathered during the tax audit process, by the examination of audit, evidence and proof terms in general and also with regards to tax law. In this context, after going through the historical development of the term“audit”and its features and place in the tax law, evidence and proof terms in tax law are under debated. As an end, evidence gathering in tax audit and assessing the gathered evidences with the circumstance of the unlawful evidences are researched with the jurisprudences. After the points which are revealed, personal opinions and solution suggestions are given.