A content analysis of TBMM minutes about AK Party's position on the Kurdish question between 2001 and 2017
AK Parti'nin Kürt sorunundaki pozisyonu: 2001-2017 yılları arasındaki TBMM tutanakları üzerinden bir içerik analizi
- Tez No: 532412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Uzun yıllardır Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinden biri olan Kürt sorunu, özellikle AK Parti'nin iktidara gelmesinin ardından yoğun bir şekilde tartışılmaya başlanmıştır. Bu çalışmamızda AK Parti'nin kurulduğu 2001 yılından 2017 yılının sonuna kadarki süreç içerisinde AK Partili milletvekillerinin TBMM'deki birleşimlerde yapmış olduğu 'Kürt' kelimesini içeren konuşmaları üzerinden bir içerik analizi yapılacaktır. Aynı zamanda bu dönem içerisinde“AK Parti'nin milliyetçileştiği”yönünde yapılan açıklamalar konuyla ilgili literatür üzerinden tartışılacaktır. AK Partili milletvekillerinin Kürt sorununa yaklaşımının yıllar içerisinde bağlam ve ideolojiler açısından nasıl değiştiği analiz edilecektir. Bu analizler sonucunda AK Parti'nin yıllara göre bağlamsal ve ideolojik olarak konuyu ele alış biçimindeki kırılmalara değinilecek bu hususlarla ilgili dönemlendirmeler yapılacaktır. TBMM tutanakları üzerinden temellendirilen bu tezin sonucunda; yapılan açıklamaların yıllar içerisinde güvenlik bağlamına doğru ağırlık kazandığı ve AK Parti'nin Kürt sorununda milliyetçi bir pozisyona yöneldiği ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Kurdish Question, long an issue of debate in the Turkish public, became one of the prevalent points of discussion following the Justice and Development Party's (AK Party) rise to power. The aim of this study is to do a content analysis of speeches by AK Party deputies in parliamentary sessions that contain the word“Kürt”between 2001, the founding year of AK Party, and the end of 2017. The study will also scrutinize the claims of AK Party's“swing to a more nationalistic tone”, taking into account the opinion pieces, news articles etc. that were published in the given period. The change that was observed in the approach of AK Party deputies to the Kurdish Question, in context and ideology, will be thoroughly analyzed. The upshot of these analysis' will present the turning points in AK Party's handling of the issue in context and ideology on a yearly scale and will define periods that represent the paradigm shifts. The upshot of this thesis, based on TBMM minutes, indicate that statements that were made in the parliament by AK Party deputies became security-centric over the years, displaying that AK Party moved to a more nationalistic position on the Kurdish question.