Shia-Sunni conflict over Saudi Arabia and İran in axis of Yemen crisis
Yemen krizi ekseninde Suudi Arabistan ve İran arasındaki mezhep çatışması
  1. Tez No: 532414
  2. Yazar: HÜSEYİN HAYDARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında, Ortadoğu'daki iki önemli güç bloğunu oluşturan İran ve Suudi Arabistan arasındaki güç mücadelesinin incelenmesi planlanmakta ve bu iki gücün Ortadoğu'daki bütün çatışma alanlarında karşı karşıya gelmesi sonucu ortaya çıkan bölgesel kutuplaşmanın mezhep temelli olup olmadığının ele alınması hedeflenmektedir. Hem Birinci Dünya Savaşı'ndan itibaren biriken problemlerin bir sonucu olarak, hem de Soğuk Savaş ve sonrasındaki çalkantıların bir devamı olarak günümüze kadar ulaşan Ortadoğu'daki istikrarsızlık sorunsalı 2003'te Irak'ın işgal edilmesi ile birlikte gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Özellikle bu tarihten itibaren Riyad ve Tahran yönetimleri arasındaki bölgesel güç mücadelesinin daha da belirginleşip Arap Devrimleri ile birlikte iyice derinleştiği ve bütün Ortadoğu için büyük dertler doğuracak boyutlara ulaştığı gözlenmektedir. Hemen bemen tüm Ortadoğu'nun bu iki kutup arasındaki güç mücadelesinin birer çatışma alanı haline geldiği bir dönemde, bu çalışmada, bölgesel güç mücadelesinin farklı alanları incelenip, sorunun mezhepsel olup olmadığı tahlil edilerek konu daha geniş bir coğrafyada ele alınmaktadır. Bu anlamda, Riyad ile Tahran arasındaki rekabetin şiddetli çatışmalarına sahne olan Yemen'de bu rekabetin hangi parametreler (mezhepsel, ekonomik veya siyasi) çevresinde oluştuğu değerlendirilmektedir. Bahreyn, Katar ve Irak örnekleri üzerinden de söz konusu güç mücadelesinin nasıl yürütüldüğü de analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is planned to examine the power struggle between Iran and Saudi Arabia who constitutes the two major blocs of power in the Middle East. In addition, it is aimed to discuss whether the regional polarization emerging as a result of the confrontation of these two forces in all conflict areas in the Middle East is sect-based. The instability in the Middle East, which emerged both as a result of the problems that have accumulated since the First World War, as well as the continuation of the Cold War and then turbulence, began to be more apparent with the occupation of Iraq in 2003. Especially, it is observed that the regional power struggle between Riyadh and Tehran governments has become more evident since this date, then deepened along with the Arab Revolutions and also reached to dimensions that will cause great troubles for the whole Middle East. At a time when the entire Middle East became a field of conflict of power struggle between these two polar, in this study, the different areas of the regional power struggle occurring in a wider geography will be examined and whether the problem is sectarian or not will be analysed at final. In this sense, the civil war in Yemen, which became the scene of violent clashes between Riyadh and Tehran, has been selected and studied as an important sample in order to determine that which of the basic parameters are constituted this power struggle. Finally, it is analysed how this power struggle is carried out through examples of Bahrain, Qatar and Iraq.