Farkındalık algısının etkin liderlik üzerindeki etkisinin incelenmesi üzerine bir çalışma
A study of the perception of the impact of mindfulness on leadership effectiveness
- Tez No: 532428
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı liderliğe ve iyi bir organizasyon yaratma sürecine olan katkısının incelenmesidir. Son yıllarda farkındalık ve bilinçli farkındalık kavramı tüm dünyada birçok araştırmanın ilgi alanı olmuş ve bu konu ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Farkındalık kavramının kişinin iyi oluşuna, stres yönetimine ve sosyal çevresi ile uyumuna olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak farkındalığı yüksek bireylerin iş yaşamında daha başarılı oldukları tespit edilmiş ve liderlik özelliklerinin gelişimlerine pozitif yönde bir etkisi olduğu savunulmuştur. Bu doğrultuda araştırmacı farkındalığın liderlikle olan ilişkisini test etmek ve kaynak taramasındaki bulgularını desteklemek amacı ile İstanbul ilinde ikamet eden ve çalışan 134 yönetici ve üst düzey yöneticiye bilinçli farkındalık ve liderlik ölçeklerini içeren anket uygulamıştır. Tüm veriler sayısal olarak değerlendirilmiş ve araştırma nicel araştırma olarak uygulanmıştır. Çıkan sonuçlar doğrultusunda, farkındalık ve liderlik arasında pozitif yönü kuvvetli bir ilişkiye rastlanmamıştır. İki kavram arasında negatif bir ilişki kurulmadığı gibi yeterli bir ilişki derecesinin de olduğu söylenemez. Demografik olarak incelendiğinde ise demografik farklılıklarda farkındalık kavramı ve liderlik arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmış ek olarak farkındalık ve liderlik arasındaki ilişki eğitim seviyesine bağlı olarak da değişkenlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine contribution of mindfulness to the process of creating effective organization and leadership. In recent years, the concept of mindfullness has became attractive subject for many researchers all over the world and many researches have made research on this subject. It has been found that the concept mindfulness has a positive effect on the person's well-being, stress management and person's social life. In addition, it has been found that highly aware individuals are more successful in business life and mindfulness has positive effect on their. leadership qualities. In order to understand the relationship between mindfullness and leadership, a research has been made between 134 managers and senior managers who are residing and working in Istanbul. For instance, questionnaire was prepared that is including mindfulness scales and leadership scale. All data were evaluated numerically and the research was applied as quantitative research. In the direction of the outcomes, there was no positive relation between mindfulness and leadership but also there is not a negative relationship between the two concepts. When examined demographically, it was found that there was a positive relationship between the concept of awareness and leadership in demographic differences, and additionally, the relationship between mindfullness and leadership varied depending on the education level.