Guarding the state or advancing the interests: Economic motivations behind military coups in Egypt and Turkey
Devleti savunmak yahut menfaatleri geliştirmek: Mısır'daki ve Türkiye'deki darbelerin arkasındaki iktisadi motivasyonlar
  1. Tez No: 532429
  2. Yazar: ABDELRAHMAN MAHMOUD MOHAMED ALI ABDOU ABDELRAHMAN MAHMOUD MOHAMED ALI ABDOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞULE CANAN SOKULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Darbelerin arkalarındaki sebepler öteden beri tartışıla gelir konular arasındadır. Askeri darbe ile gelen rejim değişikliklerinin temelindeki ekonomik motifler ise literatürde önemli bir yer kaplamaya başlamıştır. Bu makale Türkiyedeki (1980) ve Mısırdaki (2013) darbelerinin ekonomik temelinin, ideolojik ve politik sebeplerinden önce geldiğini savunmaktadır. Aynı zamanda bu makale iki ülkede de gerçekleşen darbelerin öncesinde ve sonrasında sivil alanda etkisini artıran askeri ekonomiyi, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, Kişi Başı Milli Gelir, Doğrudan Yabancı Yatıtım gibi ekonomik verileri de göz önünde bulundurarak analiz etmektedir. Bunlara ek olarak bu makale Türkiye ve Mısır'daki sosyo-ekonomik koşulları ve sivil-askeri ilişkileri de kontol ederek askeri darbelere sebep olan bağlamları daha iyi anlamayı hedeflemektedir. Bu makale Mısır ve Türkiyedeki askeri darbe riskinin var olan rejimin askeriye tarafınan onun ekonomik çıkarlara bir tehdit olarak algılaması yahut askeriyenin ekonomik çıkarlarını geliştimesinin var olan rejimle olanaksız olduğunu anlaması ile arttığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The causes of the coup d'etat have long been debated. The economic motives of the regime change by military coups have gained a significant momentum in the literature. This paper argues that economic motives preceded ideological and political motivations in the coups that were staged in Turkey (1980) and Egypt (2013). The paper analysis the expansion of military business in the civilian realm before and after military coups, along with other economic variables such as: GDP, per Capita GDP and the Foreign Direct Investment (FDI) in the two cases of study. The paper also controls for socioeconomic conditions and civil-military relations in Turkey and Egypt attempting to develop a better understanding of the contexts in which military coups become more probable. The paper finds that the risk of military coups is higher in Turkey and Egypt if the military perceives a threat to its economic interests or if it saw an opportunity to advance its economic interests that wouldn't be achievable under the existing regime.