Burdur ilinde 85 yaş ve üzeri nüfusa bakım verenlerin bakım yükünün tespiti
Determination of the burden of caregivers for population aged 85 and over in burdur province
  1. Tez No: 532453
  2. Yazar: SEVİNÇ SÜTLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
85 yaş üzeri ileri yaşlı birey sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu artışla birlikte bakım veren ihtiyacı ve bakım verenlerin bakım kaynaklı yükleri artmaktadır. Çalışmada, Burdur ilinde 85 yaş ve üzeri nüfusa bakım verenlerin yükünün tespiti ile bu konuda sahada yapılacak çalışmalara yön vermek amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki araştırmanın evrenini Burdur ilinde yaşayan 85 yaş üzeri 3741 birey oluşturmaktadır. N=3741 kişi, p=0,50; q=1-p; t=1,96; d=0,05 olarak alınmış ve örneklem büyüklüğü 348 kişi olarak hesaplanmıştır. Ancak yaşlının ölmesi, hastanede yatması gibi olasılıklar da düşünüldüğünde örneklem sayısı 395 olarak alınmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden 85 yaş ve üzeri bireylere bakım verenlere Zarit Bakım Yükü ölçeği (ZBYÖ), Katz'ın Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (GYA) ve Lawton ve Brody'nin Enstrümantal Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (EGYA) içeren kendi hazırladığımız soru kâğıdı uygulanarak veriler toplanmıştır. Çalışmanın verileri anketörler tarafından yaşlıların evlerinde, yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmış, tanımlayıcı istatistik olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler kullanılmıştır. Analitik değerlendirmelerde ölçek puanları üzerinden t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of older elderly people over 85 years of age is increasing day by day. With this increase, caregivers and the care-based burdens of caregiver are increasing. In this study, it was aimed to determine the burden of caregivers who care for population over 85 years old in Burdur province and to direct the work to be done in this area. The universe of this cross-sectional study was 3741 individuals over 85 years of age living in Burdur province. N=3741 subjects, p=0.50; q=1-p; t=1.96; d=0.05 and the sample size is calculated as 348 persons. However, considering the possibilities of death in the elderly and hospitalization, the number of samples was accepted as 395. For those who are over 85 years of age who agreed to participate in the survey, we collected the data by applying our self-administered questionnaire including the Zarit Burden Interview (ZBI), Katz's Activities of Daily Living Index (ADL) and Lawton - Brody Instrumental Activities of Daily Living Scale (IADL) The data of the study were collected by interviewers at home with face-to-face interview technique. The descriptive statistics were number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values. The analytical evaluations were applied t-test and ANOVA tests on the scale scores.