Demokrat Parti'nin muhalefetten iktidara geçiş sürecinde Zafer gazetesi (1949-1950)
Zafer newspaper in the process of Demokrat Party's transition from opposition to power (1949-1950)
- Tez No: 532524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada hedefimiz, yazılı basın araçlarından olan gazete ile siyaset arasındaki ilişkiyi temel alarak, Zafer Gazetesi örneğinde iktidara giden süreçte Demokrat Parti'yi değerlendirmektir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın giriş bölümünde, yazılı medyanın toplumun gelişimine ve dönüşümüne ne derece katkı sağladığı, gazetelerin yazılı medya organları içerisindeki yeri anlatılmıştır. Birinci Bölümde siyaset ve gazeteler arasındaki ilişkilerin boyutu ele alınmıştır. Gazetelerin, siyasi oluşumlar içerisinde ne şekilde yer aldığı, siyasi iktidarla olan bağı; özellikle, 1940 yılı temel alınarak açıklanmıştır. Ayrıca siyasal iletişimde gazetelerin öneminden bahsedilmiştir. Gazete sahiplerinin ve önemli yazarlarının siyaset içerisinde neden yer aldıkları, siyasi partilerin kendi ideolojilerine yakın gazetelerle yetinmeyip toplumla olan iletişimini daha profesyonel bir zeminde aktarmak için kendi resmi yayın organlarını oluşturma amaçları incelenmiştir. Demokrat Parti'nin Türk siyasi yaşamına girmesiyle gazetecilik anlayışında meydana gelen değişimler de bu bölümde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İkinci Bölümde, çok partili süreç ve Demokrat Parti'yi iktidara taşıyan faktörler incelenmiştir. Bu bağlamda CHP'nin tek parti dönemin de yazılı basına bakışı, gazetelerin kontrol etmesindeki temel amacı, siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmelerin yönetilmesinde gazetelerin konumu ele alınmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nın siyasi döngüyü işlemez hale getirdiği bu dönemde, iktidarın gazetelerde yer alacak haberleri ne şekilde kontrol etme çabasına girdiği araştırılmıştır. Demokrat Partinin Türk siyasal yaşamına girmesiyle, partinin toplumla iletişim kurma çabaları ve elde etmek istediği hedefleri aktarılmıştır. Yazılı medyanın kolektif kimlik oluşturulurken üslendiği rolün önemine de değinilmiştir. Siyasi partiler tarafından topluma vaat edilen kavramların ve parti politikalarının gazeteler vasıtasıyla daha düzenli hale getirilmesi ve sağladıkları katkılar verilmiştir. Üçüncü Bölümde Demokrat Parti'nin kendi politikalarını, daha düzenli daha profesyonel şekilde, ilk elden sunmak ve organize etmek için Zafer Gazetesi'ni oluşturması anlatılmıştır. Partinin Zafer Gazetesi aracılığıyla elde etmek istediği hedefler sıralanmıştır. Ayrıca Demokrat Parti'nin muhalefeti zamanında, basın özgürlüğüne bakışı, iktidarı ele geçirdikten sonra 1950 yılı sonuna kadar geçen süreç ayrıntılı olarak incelenmiştir. Buradaki amaç partinin bulunduğu konumla, yazılı basına bakış açısında meydana gelen değişimleri değerlendirmek için önemli görülmüştür. Demokrat Partiyi iktidara taşıyan, ekonomik, siyasi ve sosyal gelişmeler Zafer Gazetesi özelinde toplumsal algıyı şekillendirmesi de değerlendirilmiştir. Demokrat Parti'nin, iktidara giden süreçte parti politikalarını kitlelere ulaştırma biçimi ele alınmıştır. Gazetede yöntem olarak haberlerin olumsuz havayı daha da derinleştirecek şekilde düzenlenmesinin arkasında yatan hedefler de analiz edilmiştir. Çalışmamızın sonuç kısmında ortaya çıkan tablonun genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Zafer Gazetesi başta olmak üzere tek parti iktidarından hoşnut olmayan yazılı basın kaynaklarının toplum üzerindeki etkisi ve önemi vurgulanmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the contributions of Zafer Newspaper, which is the written media source, to Demokrat Party while it was going to be ruling party on the basis of journals and political relations. This study contains three chapters and in introduction, it is stated that written media how much contributes to public's progress, transformation and the place of journalism in written media organs. In first section, it is handled that the releationship's size between the politics and journals. It is explained especially based on 1940 that the newspapers how takes places in the politics, link with the ruling party. Furthermore, it is referred importance of journals in political communication. It is analyzed why newspaper owners and important writers take part in politics, aims of the political parties to create their own official media organs in order to communicate on a more professional platform. It is discussed that the changes that happened journalism outlook with the Demokrat Party's entry in Turkish political life. In second section, it is discussed the period when the CHP ruled as a single party. It is handled CHP's perspective to written media, the basic aim of controlling journals by ruling party, position of journals under the management of political, social and economic developments. It is researched that in that period, when Second World War makes the political cycle unfit, how the ruling party has stepped in to control the news in the newspapers. It is stated party's efforts to communicate with the society and aims by entering Demokrat Party's to Turkish political life. It is given that the contributing and more regular party politics with newspapers which was promised to society by political parties. In third section, it is expressed Demokrat Party's own policies to present and organize for more regularly and professional, made Zafer Newspaper. Party's aims who wanted to get by Zafer Newspaper are compiled. Morever, it is looked into when Demokrat Party was opposition party, it's outlook to freedom of the press, after getting the ruling party duraiton until the end of 1950. Here, it is seen important to evaluate changes party's outlook about written media when it was that place. Also, it is evaluate Demokrat Party's shaping social perception using economical, political and social developments which were carried Demokrat Party to ruling party. It is approached the way in which the Demokrat Party reaches ruling party in the process of reaching party politics to the society. It is also analyzed the newspaper's aims to deepen unfavorable conditions under arrangements in the newspaper. In results section, it is evaluated the emerging general table. The study is completed by emphasizing the effect and importance of the printed media sources which are not pleased about the single party power, especially the Zafer Newspaper.