Merv şehrinin-Şehristanın kuruluşu ve gelişimi (Arkeoloji raporlarına göre)
The establishment and development of the Merv city-Shahristan (According to archeological reports)
- Tez No: 532523
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Merv şehrinin kuruluşundan Moğol istilasına kadar olan şehirleşme tarihi analiz edilerek bölgeye İslam'ın ve Türklerin gelmesi ile şehrin geçirdiği fiziki değişimi ele almak amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamındaki tarihi bilgiler, Merv'e dair yapılmış arkeolojik çalışmalar ile birlikte karşılaştırmalı şekilde analize dahil edilmiştir. İlk bölümde önemli kaynaklardan olan V. A. Jukovski'nin“Razvaliny Starago Merva”eserinin Merv arkeolojik raporunu içeren bölümü Rusça aslından Türkçeye tercüme edilmiştir. İkinci bölümde son dönemlerde yapılan arkeolojik çalışmaların bulguları verilmiştir. Son bölümde ise tercümesi yapılan eserin değerlendirilmesi ve Türk-İslam Şehirciliğinin dinamikleri, unsurları Merv şehri özelinde gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to discuss the physical change of the city following the arrival of Islam and Turks in Merv city through the analysis of the history of urbanization from the establishment of Merv city to the Mongol invasion. In line with this purpose, historical information within this scope has been included in comparative analysis with archeological studies on Merv. In the first chapter, the section containing Merv archeological report in the work of V. A. Zhukovsky`s“Razvaliny Starago Merva”, which is one of the important sources has been translated into Turkish from Russian. In the second chapter, findings of recent archeological studies are presented. In the last chapter, the evaluation of the translated work, the dynamics and elements of the Turkish-Islamic urbanism have been examined specifically in Merv city.