Midenin epitelyal malign tümörleri
Epitelial malignant tumors of the stomach
- Tez No: 532537
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜLAY SINMAZ AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Midedeki epitelyal malign tümörlerin sınıflandırılması yapılmıştır. - Tümörün makroskobik tipi ile invazyon derinliği, - tümörün makroskobik tipi ile lenf bezi metastazı, -tümörün boyutu ile ile lenf bezi metastazı, - tümörün invazyon derinliği ile lenf bezi metastazı, - tümörün midedeki lokalizasyonu ile lenf bezi metastazı, - tümörün histolojik gelişim paterni ile lenfatik invazyon, - tümörün histolojik gelişim paterni ile venöz invazyon, - tümörün histolojik gelişim paterni ile lenf metastazı, - tümörün histolojik gelişim paterni ile tümöre komşu mukozadaki intestinal metaplazi, - tümörün histolojik gelişim paterni ile tümöre komşu mukozadaki Helicobacter pylori varlığı, - tümörün histolojik gelişim paterni ile tümöre karşı gelişen iltihabi reaksiyon, -tümörün diferansiasyon derecesi ile tümöre komşu mukozadaki Helicobacter pylori varlığı, - tümörün diferansiasyon derecesi ile lenfatik invazyon, - tümörün diferansiasyon derecesi ile venöz invazyon, - tümörün diferansiasyon derecesi ile lenf bezi metastazı ilişkisi araştırılmıştır. İntestinal metaplazisi 104 vakanın 47'sinde (% 45.2) mevcuttu. İntestinal metaplazisi, genişleyen tip karsinomda (% 47.50) infiltratif tipten (% 43.75) daha hafif olarak görülmüştür.İntestinal metaplazisinin varlığına göre genişleyen tip ile infiltratif tipteki karsinom arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p> 0.05). Helicobacter pylori 104 vakanın 44'ünde (% 43,1) mevcuttu. Helicobacter pylori ekspanding tipte infiltratif tipten daha fazla görüldü. Helicobacter pylori varlığına göre ekspanding tip ile infiltre eden karsinom tipi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (p 0,05).
Özet (Çeviri)
We reevaluated 104 gastrectomy materials operated due to cancer at Istanbul Haseki Education and Research Hospital. Epithelial malignant tumors in the stomach were classified. - The depth of invasion with the macroscopic type of tumor, - lymph node metastasis with macroscopic type of tumor, - lymph node metastasis with the size of the tumor, - lymph node metastasis with depth of tumor invasion, - lymph node metastasis by localization of the tumor in the stomach, - lymphatic invasion with histological development pattern of the tumor, - venous invasion with histological development pattern of the tumor, - histological development pattern of tumor and intestinal metaplasia in tumor adjacent mucosa, -the presence of Helicobacter pylori in the tumor adjacent to the tumor with histological development pattern of the tumor, - inflammatory reaction to tumor with histological development pattern of tumor, -the presence of Helicobacter pylori in the mucosa adjacent to the tumor with the degree of differentiation of the tumor, - lymphatic invasion by the degree of differentiation of the tumor, - venous invasion by the degree of differentiation of the tumor, - the relationship between differentiation of tumor and lymph node metastasis was investigated. Intestinal metaplasia was available in 47 of 104 cases (45.2%). Intestinal metaplasia was seen mildly more in the expanding type carcinoma (47.50%) than the infiltrative type (43.75%). There was no statistical significance between the expanding type and the infiltrative type of carcinoma according to the presence of the intestinal metaplasia (p>0.05). Helicobacter pylori was avaliable in 44 of 104 cases (43,1%). Helicobacter pylori was more in expanding type than infiltrating type. There was a statistically significance between expanding type and infiltrating type of carcinoma according to the presence of Helicobacter pylori (p0,05).