Larenksin skuamöz hücreli karsinomunda servikal lenf bezi metastazı ile klinik ve histopatolojik parametrelerin ilşikisi
The relationship between clinical and histopatologic parameters, and cervical lymph node metastases in laryngeal squamous cell carcinoma
- Tez No: 532536
- Danışmanlar: UZMAN ŞERMİN TÜLAY BAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tüm malign tümörler arasında laringeal kanser, erkeklerin% 2,2'sinde ve kadınların% 0,4'ünde bulunur. Histopatolojik olarak, tüm larengeal kanserlerin% 90-95'i Squamous Cell Carcinoma (SCC) 'dır. Tümör evresi ve servikal lenf nodu metastazı prognozun belirlenmesinde en etkili faktördür.Perinöral invazyon, peritümöral inflamasyon, tümör evresi gibi sık kullanılan diğer prognostik parametreler ile larenks SCK'sinde servikal lenf nodu metastazı arasındaki ilişkiyi araştırmak ve hastaların tedavisine katkı sağlayacaktır.Araştırmamızda Servikal lenf nodu metastazı oranı perineural invazyon, hafif peritümoural inflamasyon ve ileri tümör evresi varlığında daha yüksekti. Perinöral invazyon, peritümoural inflamasyon, tümör evresi ile larenksin SCC'sinde servikal lenf nodu metastazı oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Amongst all the malignant tumours, laryngeal cancer is found in 2.2% of males and 0.4% of females. Histopathologically, 90-95% of all laryngeal cancer is Squamous Cell Carcinoma (SCC). Tumour stage and cervical lymph node metastases are the most influential factors in determining a worsening prognosis.The aim is to investigate the relationship between perineural invasion, peritumoural inflammation, other commonly used prognostic parameters such as tumour stage, and cervical lymph node metastases in laryngeal SCC which contribute to the follow-up and treatment of patients.The rate of cervical lymph node metastases was higher in the presence of perineural invasion, mild peritumoural inflammation, and advanced tumour stage. A statistically significant relationship was identified between perineural invasion, peritumoural inflammation, tumour stage, and the rate of cervical lymph node metastases in case of SCC of the larynx.