Impact of object salience in physical and digital exhibitions: A visitor attention study
Sergi nesnesi çarpıcılığının fiziksel ve dijital sergilerdeki etkileri: Ziyaretçi dikkati üzerine bir çalışma
- Tez No: 532596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Genellikle, bir sergi mekanında tek bir nesnedense, birden fazla nesne sergilenir. Bu durum, sergilenen nesnelerin, ziyaretçilerin dikkatini çekebilmek için bir yarışa girmesine sebep olabilir. Bu çalışma, bu yarışın doğasını ortaya çıkarmak amacıyla, fiziksel ve dijital sergilerde nesne çarpıcılığının, ziyaretçi dikkatinin dağılımı üzerindeki etkilerine yoğunlaşmaktadır. Bu tezde geçmiş çalışmalarda nesne çarpıcılığını belirlediği ortaya konulmuş olan özelliklerden büyüklük ve üç boyutluluk incelenmektedir. Veri toplamak için katılımsız gözlem ve anketler kullanılarak gerçekleştirilen bir dizi saha deneyi uygulanmıştır. Türkiye'deki sergilerde gerçekleştirilmiş ziyaretçi çalışmalarından farklı bir yaklaşımla, deney tasarımı yüksek seviyede kontrol sağlamıştır. Çalışmanın sonucunda, [1] sergi içerisinde mevcut nesnelerden daha çarpıcı bir nesne olup olmadığı, [2] farklı çarpıcılık seviyelerindeki nesnelerin sergi mekanı içerisindeki sıralamaları, [2] serginin fiziksel veya dijital bir ortamda gerçekleşmesi, ve [3] nesne çarpıcılığını belirleyen büyüklük ve üç boyutluluk özelliklerinin, sergi nesnelerine ve serginin bütününe verilen ziyaretçi dikkati üzerindeki etkileri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
More often than not, multiple exhibit objects are displayed, rather than a single exhibit object, in a single exhibition space. This situation might induce a competition for visitor attention between the objects. As an attempt to elucidate the nature of this competition, this study addresses the influence of the salience layout of exhibit objects on the distribution of visitor attention in physical and digital environments. Among various salience parameters previously determined in the literature, size and three-dimensionality are investigated in this thesis. A set of field experiments utilizing unobtrusive observation, and self- administered questionnaires were employed to collect data. In an alternative approach to the existing visitor studies in Turkey, the empirical design involved a high level of control. The results have revealed the ways visitor attention to individual exhibit objects and exhibitions in overall could be influenced by [1] the presence of a more salient object within a set of less salient objects, [2] ordinal position of exhibit objects with different salience levels, [3] the physical or digital nature of the exhibition space, and [4] size and three-dimensionality as exhibit object parameters.