Benlik saygısının, algılanan stres durumu üzerindeki etkisi ve sosyal kaygı ve kaçınmayla ilişkisi
The effect of self-esteem on perceived stress status and its relationship with social anxiety and avoidance
- Tez No: 532617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Benlik kavramı bireyin kendisine yönelik algı, fikir ve değerlerini içermektedir. Benlik saygısı ise, kişinin kendini değerlendirmesi sonucu benliğini kabul etmesi ve benliğinden memnun olması şeklinde tanımlanmaktadır. Bu durumun yanı sıra stresli yaşam olayları karşısında verdiğimiz tepkilerin ve başetme yollarımızın bireylerin geliştirdiği benlik saygısıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, benlik saygısının, algılanan stres durumu üzerindeki etkisinin ve sosyal kaygı ve kaçınmayla ilişkisinin incelenmesidir. Birinci hipotez, benlik saygısının algılanan stres düzeyi üzerinde etkisinin olduğudur. İkinci hipotez, sosyal kaygının algılanan stres düzeyi üzerinde etkiye sahip olduğudur. Üçüncü hipotez, sosyal kaçınmanın algılanan stres üzerinde etkiye sahip olduğudur. Dördüncü hipotez ise, benlik saygısının algılanan stres düzeyi üzerindeki etkisi sosyal kaygı ve kaçınmayla ilişkilidir. Araştırma, 80 üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Cinsiyet, yaş ve medeni durum olmak üzere sosyo-demografik form, Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği Kısa Formu (BSDÖ-KF), Algılanan Stres Ölçeği (ASD) ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği'ni (LSAÖ) içeren toplam 61 maddeli anket katılımcılara verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The self-concept includes the perception, idea and value of the individual. Self- esteem is defined as a person's self-assessment as a result of being satisfied with him self or her self. In addition to this, it is thought that our reactions and our ways of dealing with stressful life events are associated with the self-esteem that individuals have developed. The aim of this research is to investigate the impact of self-esteem on perceived stress status and its relationship with social anxiety and avoidance. The first hypothesis is that the self-esteem has an effect on the perceived stress level. The second hypothesis is that social anxiety and avoidance have an impact on the perceived stress level. The third hypothesis is that the impact on the perceived stress level of self-esteem is associated with social anxiety and avoidance. The research was realized with the participation of 80 university students. A total of 61 solids surveys including gender, age and marital status, socio-demographic form, self- esteem assessment scale short form (BSDÖ-KF), perceived stress scale (ASD) and Liebowitz Social Anxiety Scale (Isaac) are given to participants. According to the findings; That the self-esteem has a meaningful effect on perceived stress (f (1; 78) = 31,02; p < 0.05), where social anxiety and avoidance have a meaningful effect on perceived stress (f (1; 78) = 8,32; (F (1;78) = 7,29; p < 0.05) and the effect of self-esteem on perceived stress is not related to social anxiety and avoidance. As a result of the findings, while the first, second and third hypothesis were accepted, the fourth hypothesis was rejected.