Gelişimsel temas terapisinin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda kullanımının retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the use of developmental touch therapy on children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 532618
  2. Yazar: FATMA AKÇAKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma Gelişimsel Temas Terapisinin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) semptom skorlarına etkisini retrospektif olarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada DEHB tanısı almış, 6-8 yaş arası 7 si kız 8 i erkek toplam 15 öğrencinin verisi incelenmiştir. Terapinin etkisini ölçmede Conners ebebeyn ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; çocukların dikkat eksikliği, karşıt gelme, hiperaktivite ve davranım bozukluğu puanlarında anlamlı düşmeler saptanmıştır. Bu düşmelerin terapiden bir yıl sonra yapılan izlem testinde de başlangıca göre anlamlı olarak düşük olduğu bulunmuştur. Bu bulgular gelişimsel temas terapisinin DEHB li çocuklarda faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak DEHB belirtilerinin en aza düşürülmesi amacıyla DEHBli çocukların ebeveynlerine APA tarafından bir terapi yöntemi olarak kabul edilen GTT'si eğitimleri verilerek terapinin evde devamlılığının sağlanması, bu konuyla ilgili çalışma yapmayı düşünen araştırmacılara da ilaç tedavisi ile GTT birlikte uygulandığında, ilaç tedavisinin GTT'nin verimliliğine olan etkisini bulmaya yönelik araştırma yapmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to retrospectively investigate the effects of Developental Touch Therapy (DTT) on the symptoms of Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD). Different from talk therapies and adopted as a therapy method by APA, DTT uses touch as a therapuetic tool. The purporse of therapy is to create positive change in the child's behavior. There were 15 (7 female and 8 male) participants recruited for the study, at the ages of 6 to 8 years. Conners Parent Scale has been used to collect data for the study. The study results reveal that there has been significant decrease in children's scores for attention deficit, oppositional defiancy, hyperactivity and conduct disorder. According to the follow-up test scores, administered one year after the completion of study, the scores on all abovementioned dimensions remained significantly lower than the pre-test scores taken prior to any intervention with the children. These results suggest that DTT is effective on children with ADHD. According to the results of this study, it is recommended that the parents of the children with ADHD are trained in the methods of DTT in order to retain the positive effects of the therapy in the home environment. It is suggested that the researchers working on medical treatments of ADHD take on the studies to understand the effects of the simultaneous use of DTT and medical treatments on the ADHD symptoms.