Örgüt kültürü ve özgecilik arasındaki ilişkinin incelenmesi kamu ve özel spor kurumlarında alan araştırması (Muğla ili örneği)
Investigation of the relationship between organization culture and wisdoming and research in public and special sports institutions (Example of the province of Mugla)
  1. Tez No: 532713
  2. Yazar: SAMET KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KEPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızın amacını; öncelikle kamu ve özel spor kurumlarında var olan örgüt kültürü ve özgecilik seviyesi tespit edilmesi, Daha sonra iki kavram arasındaki ilişkinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Personelin demografik özellikleri ile iki kavram arasındaki farklılıklar ve benzerlikler kamu ve özel kurumlar açısından incelenecektir. Bir spor kurumunun başarısı üretmiş olduğu spor ürününün piyasada talep edilmesi ile ölçülebilmektedir. Kurum içinde spor ürünün üretimi sırasında personel arasında çalışma ahengi önemlidir. Bu ahengin oluşmasında örgüt kültürünün ve özgeciliğin katkısı büyüktür. Bu nedenle Muğla ilinde faaliyet gösteren kamu ve özel spor kurumlarının örgüt kültürü ve özgecilik seviyelerinin tespiti gereklidir. Elde edilen veriler ışığı altında öneriler geliştirilecektir. 105 personel çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmada kamu ve özel spor kurumundaki çalışan personelin örgüt kültürü ve özgecilik arasındaki ilişkinin incelenmesi için Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'', Özgecilik ölçeği Doğan ve Sapmaz (2012), tarafından geliştirilen. Ölçeğin maddeleri 5'li Likert tipindeki cevaplama anahtarı ile hazırlanmıştır. Ogbonna ve Haris (2000)'in hazırladığı ve Karadeniz (2010) tarafından yüksek lisans çalışmasında geliştirilen“Örgüt Kültürü Ölçeği”kullanılacaktır. Likert tarafından geliştirilen beşli Likert ölçeği formunda olan ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistik yoluyla, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri belirlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediklerini belirlemek için Kolmogorov-Simirnov ve Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study consists first the detection of the level of organisation culture and altruism at public and private institutions and then, determination of the relation between these two terms. The demographic characteristics of the staff and the differences and similarities between these two terms will be analysed with regards to public and private institutions. The success of a sport institution can be measured by means of the demand of the sports good, produced by this institution, at the market. At the institution, the harmony of the staff's performance during the production of this sports good is important. The contribution of organisation culture and altruism for the formation of this harmony is major. So, it is necessary to detect the level of the organisation culture and altruism at the public and private institutions operating in Muğla province. Suggestions will be developed depending on the acquired data. 105 staff members attended the study voluntarily. At this study, the data for the investigation of the relation between organisation culture and altruism among the staff members at the public and private institution, was acquired by“Personal Information Form”, arranged by the researcher,“Altruism Scale”developed by Doğan and Sapmaz (2012) , then was measured and interpreted by a five point Likert-type scale.“Organization Culture Scale”, created by Ogbonna and Harris (2000) and developed by Karadeniz (2010) during the master degree study, will be utilized. A scale in the form of five point Likert-type scale, developed by Likert, was conducted. During the analysis process of the data, frequency, arithmetic average, standard deviation estimations were determined. Kolmogorov-Simirnov and Shapiro-Wilk test was used to detect if the data has a normal range or not.