Kur'ân'da hıfz kavramı
Hifz concept in The Kurds
  1. Tez No: 532712
  2. Yazar: METİN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bilgiyi kaydetme ve saklama beceri ve kabiliyeti insana sunulmuş önemli bir lütuf ve ihsandır. Bilgiyi güvenilir bir biçimde kaydetme ve kaydedilen bilgiye ihtiyaç duyulduğu her anda kolaylıkla ulaşma yolunun var olması insan için çok önemlidir. Çünkü insan hayatı boyunca buna çok ihtiyaç duyar. İşte insan hayatı için çok önemli bir yeri olan kaydetme ve koruma faaliyeti İslam'ın temel kitabı olan Kur'ân'da“hıfz”kavramıyla ifade edilmiştir. Yaptığımız bu çalışmamızın amacı da Kur'ân'da birçok yerde ifade edilen“hıfz”kavramını Kur'ân açısından incelemek ve bu kavramın tahlilini yapmaktır.“Kur'ân'da Hıfz Kavramı”adlı bu tezimiz iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde“Hıfz”kelimesinin lügat ve ıstılâh yönünden kapsadığı anlamları, bu kelime ile yakın anlamlı olan, Râkîb, 'Âlîm, Basîr, Şehîd, Şâhid, 'Atîd, Vekîl Hâfıza, Kitâp, Amel Defteri, Hafaza Melekleri, İlliyyin, Siccîn, Kader ve Levh-i mahfuz kelimelerinin lügat ve ıstılah yönünden tanımları yapılıp bu kelimelerin“hıfz”ile olan mana ilişkileri izah edilmeye çalışılmıştır. Bunun yanında“hıfz”kavramının Kur'ân'daki kullanımları tespit edilerek bu kavramın geçtiği her bir ayetin ayrı ayrı tahlilleri yapılmıştır. Yaptığımız araştırmaya göre, Hıfz kelimesi Kur'ân-ı Kerim'de 44 yerde geçer. Ve bu kelime koruyucu, gözetlemek, şahitlik, ilgili, şefkat etmek, devam etmek, önem vermek, ifa etmek ve Levh-i mahfuz anlamlarında kullanılmıştır. Bununla beraber,“hıfz”kavramın Müslüman hayatı üzerindeki etkilerinin izahıyla çalışmamız sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bilgiyi kaydetme ve saklama beceri ve kabiliyeti insana sunulmuş önemli bir lütuf ve ihsandır. Bilgiyi güvenilir bir biçimde kaydetme ve kaydedilen bilgiye ihtiyaç duyulduğu her anda kolaylıkla ulaşma yolunun var olması insan için çok önemlidir. Çünkü insan hayatı boyunca buna çok ihtiyaç duyar. İşte insan hayatı için çok önemli bir yeri olan kaydetme ve koruma faaliyeti İslam'ın temel kitabı olan Kur'ân'da“hıfz”kavramıyla ifade edilmiştir. Yaptığımız bu çalışmamızın amacı da Kur'ân'da birçok yerde ifade edilen“hıfz”kavramını Kur'ân açısından incelemek ve bu kavramın tahlilini yapmaktır. The ability to save and store the information presented important human skill and is a bounty and beneficence. Saving information reliably and easily every time the recorded information needed to have the path to reaching is very important to people. Because people need it a lot in life. That's a very important place for human life is the book of İslam's basic saving and protection activity in the Qur'an“hifz”expressed with the concept. The purpose of this study we did our Qur'an is expressed in many places in“hifz”in terms of the Qur'an and the concept of this concept is to make the assay. This thesis“The Concept of 'Protection' In The Qur'an”consists of two parts. The first part includes the lexicography and the definition of the Word“Protection”To understand the meaning of“Protection”better some words, which have a similar meaning, such as Râkîb, 'Âlîm, Basîr, Şehîd, Şâhid, 'Atîd, Vekîl Memory, Book, Amel Book, Guardian Angels, Illiyyun, Siccîn, Predestination and Protected Sheet, have been described first in order to make the connection between these words and the Word“Protection”more understandable. İn the second part, the results of a short survey in the Qur'an are presented. The focus of this survey has been the analysis of the Word“Protection”in the Qur'an. According to our research, the word Hıfz passes in 44 places in the Qur'an. And this word saver, surveillance, testimony, related, compassion, to continue, to give importance, to perform and to say the Levh-i is used in the meaning. Each verse which included this word has been studied and took a deeper look to the function of“Protection”in the life of human being