Kuru toz inhaler budesonid tedavisinin bronşial astmalı çocuklarda serum ecp, ve svcam-1 düzeylerine tkisi ve bunun astma kliniği, solunum fonksiyonları, bronş hiperreaktivitesi ile ilişkilerinin araştırılması
Efficacy of dry powder inhaler budesonide on the levels of serum eosinophilic cationic protein (ecp) and soluble vascular cell adhesion molecule-1 (svcam-1) in children with bronchial astma
  1. Tez No: 532737
  2. Yazar: İSHAK ABDURRAHMAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ADALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma yaşları 6,5-16 yıl arasında değişen 19 bronşial astmalı hasta ve 10 sağlıklı kontrol ile yapıldı. Hastalara 6 hafta süreyle 1200 mikrogram/gün bölünmüş iki dozda budesonid kuru toz inhaler (Pulmicorte TurbuhalerR) verildi. Tedavi öncesi ve sonrası hastaların semptom skorları, bronkodilatör ilaç ihtiyaçları, PEF, FEV-1 ve bronş hiperreaktivite (BHR) ölçümleri ile serum total IgE, total eosinofil, ECP ve sVCAM-1 düzeyler ölçüldü. Budesonid tedavisi sonrasında hastaların semptom skoru, bronkodilatör ihtiyaçları, PEF ve BHR ölçümlerinde düzelme tespit edildi. FEV-1'de bir miktar yükselme tespit edilmesine rağmen bu yükselme istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Total IgE, total eosinofil, serum ECP ve sVCAM-1 düzeyleri hastalarda kontrol grubuna göre belirgin olarak yüksek saptanırken, PC20 hasta grubunda belirgin olarak daha düşük bulundu. Serum ECP düzeyinin tedavi sonrasında anlamlı olarak düştüğü buna rağmen sVCAM-1 düzeyinin tedavi ile değişmediği görüldü. Ayrıca serum ECP düzeyi ile PC20 arasında negatif bir korelasyon gözlendi. Bu bulgular ışığında, serum ECP düzeyinin astmadaki enflamasyonun iyi bir göstergesi olabileceği düşünüldü. Bununla birlikte bronşial astmada serum sVCAM-1 düzeyinin arttığı fakat hastalığın kliniği ile uyumlu olarak değişmediği görüldü. Serum sVCAM-1 düzeyi takibi ile objektif olarak hastalığın durumu ve enflamasyonun takibinin yapılamayacağı düşünüldü. Ayrıca Budesonidin kuru toz ihaler formunun bronşial astma tedavisinde etkili bir ilaç olduğunu, hastalarda klinik şikayetleri belirgin olarak azalttığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Inhaled glucocorticoids, due to their anti-inflamatory effects have been largely used in the treatment of bronchial asthma. It is known that they are safe and effective drugs . In this study, the efficacy of dry powder inhaler form of budesonid and its efect on serum sVCAM-1 levels are studied. Nineteen patients with bronchial asthma and 10 healthy controls are involved in the study. Budesonid (Pulmicorte TurbuhalerR) (1200 microgram/day in two devided doses) is given to the study group for 6 weeks. At the end of the treatment period, bronchodilator consumption was redused. PC20 and PEF were increased. Serum IgE levels, total eosinophil count and serum ECP levels were significantly higher in study group compared to the control group. Although budesonide treartment resulted in an increase in FEV-1, this increase was not statistically significant. After treatment a significant decrease in serum ECP levels was observed. Both pre and posttreatment levels of sVCAM-1 were significantly higher in asthmatics compared to the controls. Budesonide treatment failed to cause any decrease in serum sVCAM-1 levels in asthmatics. Although serum sVCAM-1 levels are elevated in bronchial asthma, its levels do not correlate with symptomatic improvement. Dry powder inhaler form of budesonide is safe and effective in childhood bronchial asthma.