Şeyh Ramazan Kaya'nın hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
Shaykh Ramazan Kaya's life and mystic views, master's thesis
  1. Tez No: 532791
  2. Yazar: TAHİR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu tez çalışmasında, XX. yy.da yaşamış büyük mutasavvıflardan olan Şeyh Ramazan Kaya'nın Hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri incelenmiştir. Mutasavvıfımız 1928 yılında Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı Soğuksu köyünde doğmuş, zahiri ilmi eğitimini Siirt çevresinde almış, daha sonra Cizre'deki hem Nakşî hem de Kadiri Şeyhi olan Seyyid Muhammed Kadri'ye intisap etmiştir. Yıllarca Şeyhinin yanında amel edip hilafet almıştır. Şeyhinin vefatından sonra, Siirt ve Van'da yıllarca tasavvufi hizmet edip mürit yetiştirmiştir. 1991 yılında Van'da vefat etmiştir. Çalışmamız, giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; çalışmamızın konusu, amacı, yöntemi ve Şeyh Ramazan'ın yaşadığı dönemde sosyal ve siyasi durumu ile Siirt ve Van bölgesinde tasavvufi durumu anlattık. Birinci bölümde Şeyh Ramazan Kaya'nın Hayatı; çocukluğu, ailesi, tahsil hayatı ve tasavvufi hayatı anlatılmıştır. Hayatı ile ilgili bilgiler çocukları, halife ve müritleri ile görüşmeler yaparak elde edilmiş ve akademik bir üslup ile değerlendirilmiştir. İkinci bölümde Şeyh Ramazan'ın bir kısım şiirlerine ve bazı kerametlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Şeyh Ramazan'ın Tasavvufi görüşlerine yer verilmiştir. Tasavvufi görüşleri; şiirlerinden, halifeleri ve müritleriyle yapılan röportajlardan derlenerek akademik bir üslup ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, life, works and mystic views of Sheikh Ramazan Kaya, one of the great mystics who lived in the 20th century, were examined. Our Sufi was born in 1928 in Siirt, Soğuksu Village of Kurtalan, then took his visible education in the vicinity of Siirt and later connected to Seyyid Muhammed Kadri who was the Sheikh of both Naqshish and Kadiri. He has been with sheikh for many years and received caliphate. After the death of the sheikh, he educated his disciples in Siirt and Van for many years. He died in Van in 1991. Our study consists introduction and three main sections. In the introduction section, we discussed the subject, purpose, method and the social and political situation of Sheikh Ramazan in the period he lived and the state of the mysticismin Siirt and Van. In the first chapter: Life, childhood, family, collecting life and mystic life of Sheikh Ramazan Kaya were told. Information about his life was obtained through interviews with his children, caliphs and followers and evaluated with an academic style. In the second chapter: some of the poems and some miracles of Sheikh Ramazan are included. In the third chapter; Sheikh Ramadan's views on Sufism are included. His Sufi viewpoints have been evaluated in an academic manner by collecting from his poems, caliphs and disciples' structured interviews.