Küçük Mecmua dergisi üzerinde bir inceleme
A research upon the Küçük Mecmua magazine
- Tez No: 532792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE HARİKA DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küçük Mecmua dergisi Milli Edebiyat döneminde Diyarbakır'da yayımlanan, haftada bir çıkan fikrî, edebî, ilmî, siyasî ve iktisadî nitelikli bir dergidir. 5 Haziran 1338 (5 Haziran 1922) tarihinde Ziya Gökalp'in imtiyaz ve sorumluluğunda çıkmaya başlayan Küçük Mecmua dergisi, Ziya Gökalp'in Telif ve Tercüme Heyeti reisliği göreviyle Ankara'ya gitmesi üzerine kapanmış ve derginin son sayısı 5 Mart 1923 tarihinde yayımlanmıştır. Dergi toplam otuz üç sayı çıkmıştır. Küçük Mecmua dergisinde şiir, hikâye, masal, mensur şiir ve tiyatro gibi edebî türlerin yanında tarih, din, felsefe, edebiyat, siyaset ve iktisat konulu yazılara da yer verilmiştir. Küçük Mecmua'da yayımlanan savaş-kahramanlık, yeni devlet inşası, aşk ve tabiat konulu şiirlerde Milli Edebiyat şiirinin ölçüsü olan hece ölçüsü kullanılmıştır. Dil ve üslup açısından da Milli Edebiyat şiirinin özelliklerini taşıyan şiirler Âşık edebiyatı, Divan edebiyatı ve Batı edebiyatının nazım şekilleriyle kaleme alınmıştır. Dergide yayımlanan hikâyelerin çoğu savaş-kahramanlık konulu olmakla birlikte aşk konulu hikâyelere de yer verilmiştir. Çoğu Ziya Gökalp tarafından kaleme alınan masallar ise aşk ve sosyal konuludur. Zekâyı kullanmanın, çalışmanın ve ailenin önemi üzerinde duran masallar da bulunmaktadır. Küçük Mecmua'da yer alan diğer edebî türler ise vatan, bayrak ve tabiat konulu iki mensur şiir ile Malazgirt Savaşı'nı konu alan bir piyestir. Bunların dışında dergide sayıca en fazla olan yazılar tarih, din, felsefe, edebiyat, siyaset ve iktisat konulu makalelerdir. Sonuç olarak Küçük Mecmua dergisi, Milli Edebiyat hareketinin amaç ve özelliklerine uygun bir şekilde yayımlanarak Milli Mücadele'yi desteklemiş ve Diyarbakır basını için önemli bir dergi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Küçük Mecmua magazine is an intellectual, literary, scientific, political and economical magazine that published weekly in Diyarbakır in the period of National Literature. The Küçük Mecmua magazine, that started publish in the privilege and responsibility of Ziya Gökalp on 5 June 1338 (5 June 1922) was closed when Ziya Gökalp went to Ankara with the title of Head of Copyright and Translation Committee and the last issue of the magazine was published on 5 March 1923. In total, the magazine has thirty three issues. In Küçük Mecmua magazine, besides literary genres such as poetry, story, fairy tale, prose poetry and theater, writings on history, religion, philosophy, literature, politics and economics are also included. In the poems about war-heroism, new state construction, love and nature published in Küçük Mecmua, the syllabic meter, which is the measure of National Literature poetry, is used. Poems bearing the features of National Literature poetry in terms of language and style were taken with the forms of Aşık Literature, Divan Literature and Western Literature. Most of the stories published in the magazine are about war-heroism as well as stories about love. Most of the tales are put pen to paper by Ziya Gökalp and they are about love and social issues. There are also the tales that emphasizes the use of intelligence, work and family. Other literary genres in Küçük Mecmua are the two prose poems about the motherland, the flag and the nature, and a play about the Battle of Malazgirt. Apart from these, the most numerous articles in the magazine are the articles on history, religion, philosophy, literature, politics and economics. As a result, Küçük Mecmua magazine was published in accordance with the aims and characteristics of the National Literature movement and supported the National Struggle and became an important magazine for Diyarbakır press.