Measurement and disclosure of environmental costs in financial statements of oil companies to improve environmental performance: An empirical study conducted in Libya
Çevresel performansı iyileştirmek için petrol şirketlerinin finansal tablolarında çevresel maliyetlerin ölçümü ve açıklanması : Libya'da ampirik bir çalışma
- Tez No: 532804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, Petrol şirketlerinde çevresel maliyetlerin muhasebe ölçümünü yapmak ve bunların çevresel performansın iyileştirilmesindeki etkilerini mali tablolarda açıklamaktır. Libya'daki petrol şirketlerinden bir saha çalışması örneği ile doğrulandı. Sorgulanan örneklemin büyüklüğü 270 katılımcıdır ve veriler anket yöntemi ile elde edilmiştir. Veriler daha sonra, araştırma değişkenleri arasındaki etkiyi test etmek için istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde, test edilen hipotezlerin sonuçları şöyledir: Birinci hipotez: Muhasebe ölçümlerinin uygulanması ve çevresel maliyetlerin açıklanmasının önemi konusunda muhasebe yetkililerin farkındalığının, Libya'daki petrol şirketlerinin çevresel performansının iyileştirilmesini arasında istatistiksel olarak anlamlı bir etki olduğu doğrulanmıştır. İkinci hipotez: Çevresel maliyetlerin ölçümü ve açıklanmasının benimsenmesini sınırlayan engellerin Libya'daki petrol şirketlerinin finansal performansını etkilediği doğrulanmıştır. Üçüncü hipotez: Çevresel maliyetlerin hesaplama modellerinin kullanılması ile şirketin çevre sorumluluklarına olan bağlılığını artırmasının, Libya'daki petrol şirketlerinin çevresel performansını geliştirmesini etkilediği doğrulanmıştır. Dördüncü hipotez: Çevresel performansın muhasebe ölçümünün, petrol şirketlerinin mali raporlarının kalitesinde ve çevresel performansın geliştirilmesinde olumlu bir etkiye sahip olduğu doğrulanmıştır. Beşinci hipotez: Çevresel maliyetlerin ölçülmesi ve açıklanmasının Libya'daki petrol şirketlerinin çevresel performansının iyileştirilmesinde etkili olduğu doğrulanmıştır. Çevresel maliyetlerin ölçüm ve açıklamalarının mali tablolarda çevresel performansın iyileştirilmesi üzerindeki etkisine rağmen, şirketlerin çoğu ulusal ya da uluslararası düzeyde katı yasaların olmaması nedeniyle bu uygulamayı kabul benimsememektedir. Bu nedenle çalışmada, ulusal ve uluslararası düzenleyici kuruluşların, çevrenin korunması açısından gerekli rollerini yerine getirebilmeleri ve çevresel performansın iyileştirilmesi için özel muhasebe standartları çıkarılması gerektiği, özellikle sanayi şirketlerine finansal raporlarında çevresel maliyetlerin ölçülmesi ve açıklanmasını zorunlu kılınması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this the study is to explain the affects of measuring the environmental costs and disclosing them in the financial statements of oil companies to improve the environmental performance. An empirical study is conducted in Libya. The size of the sample questioned was 270 responders and the data was collected based on the questıonnaier . Then data were analyzed using statistical methods in order to test the affect between the research variables. The results of testing hypotheses in chapter four are as followed: The first hypothesis: It had been confirmed that the awareness among the officials of the importance of applying accounting measurement and disclosure to the environmental costs affect improving the environmental performance of oil companies in Libya. The second hypothesis: It had been confirmed that the obstacles that limit application of measurement and disclosure of environmental costs affect improving the environmental performance of oil companies in Libya. The third hypothesis: It had been confirmed that the applıcatıon of accountıng measurement models of environmental costs increasing the companys' commitment to environmental responsibilities affect improving environmental performance of oil companıes in Libya. The fourth hypothesis: It had been confirmed that the accounting measurement of environmental performance has a positive affect on the quality of the financial reports of the oil companies and improving the environmental performance. The fifth hypothesis: It had been confirmed that measurment and disclosure the environmental costs affect improving the environmental performance of oil companies in Libya. Despite the effect of the measurement and the disclosure for envıronmenatl costs in the financial statements to improve the environmental performance, most of the companies reject its application because of the lack of strict laws either at the national or the international level. Therefore the study has recommended, necessarily, that the national and international accounting bodies work on fulfilling their required role in terms of protecting the environment by issuing special accounting standards through obliging the companies, especially the industrial ones on the measurement and the disclosure of environmental costs in their financial reports in order to improve the environmental performance.